Rosja: przymusowe leczenie psychiatryczne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 października 2013 16:37

Sąd Rejonowy w Moskwie skazał na przymusowe leczenie psychiatryczne Michaiła Kosienkę, jednego z uczestników ubiegłorocznych protestów w stolicy Rosji przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml. Sąd uznał go za winnego udziału w masowych rozruchach i użycia siły przeciwko policjantowi.

Rosja: przymusowe leczenie psychiatryczne
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
6 maja 2012 roku, w przeddzień zaprzysiężenia Putina na prezydenta, na placu Bołotnym naprzeciwko Kremla doszło do starć sił specjalnych policji OMON z opozycjonistami, którzy żądali odejścia Putina, a także przeprowadzenia w Rosji uczciwych wyborów prezydenckich i parlamentarnych. W manifestacji wzięło udział około 15 tys. ludzi.

Ponad 450 osób zostało zatrzymanych, po obu stronach byli ranni.

W stan oskarżenia w sprawie zajść postawiono 30 osób. W przypadku Kosienki, którego uznano za niepoczytalnego, prokuratura wystąpiła do sądu o skierowanie na przymusowe leczenie psychiatryczne. Kosienko od 1998 roku jest inwalidą II grupy. Cierpi na schizofrenię. Choroba jest konsekwencją urazu głowy, którego doznał w czasie odbywania służby wojskowej. Leczy się ambulatoryjnie w jednej z moskiewskich klinik.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum