Rosja: nikt spośród 37 zaginionych pacjentów szpitala psychiatrycznego nie przeżył

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 13 września 2013 12:55

Wbrew wstępnym przypuszczeniom, nikt spośród 37 zaginionych pacjentów szpitala psychiatrycznego na północy Rosji nie zdołał uciec przed pożarem. Wszyscy zginęli. Uratowało się jedynie ponad 20 osób, które najszybciej wydostały się na zewnątrz.

Rosja: nikt spośród 37 zaginionych pacjentów szpitala psychiatrycznego nie przeżył
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ogień pojawił się przed świtem w piątek (13 września) i szybko strawił cały jednopiętrowy budynek mieszczący kwatery dla pacjentów (mężczyzn) szpitala we wsi Łuka w obwodzie nowogrodzkim. Prawdopodobnie jeden z pacjentów podpalił swoje łóżko paląc w nim papierosa. W szpitalu przebywało ok. 60 osób - informuje TVN24.pl

Czytaj: Rosja: kolejny pożar w szpitalu psychiatrycznym: są ofiary śmiertelne

Przez cały poranek władze i służby ratunkowe poważnie różniły się, jeśli chodzi o liczbę ofiar (od 1 do 14). Wspólnym elementem przekazu było, że niemal 40 osób uznaje się zaginione. Przypuszczano, że pacjenci mogli w zamieszaniu uciec. Do przeszukania okolicznych lasów wysłano policję.

Po kilku godzinach Regionalny Komitet Śledczy podał informację, iż wszyscy uznani za zaginionych (37 osób) nie żyją. Z życiem uszło jedynie około 20 osób, które uciekły pierwsze z płonącego budynku.

Placówka w której doszło do pożaru już ponad rok temu została uznana przez strażaków za niebezpieczną i nienadającą się do użytku. Sąd miał jednak cofnąć nakaz zamknięcia i polecił władzom szpitala usunąć niesprecyzowane bliżej "braki" do 2014 r.

Według Jurija Sawienko, szefa niezależnego Stowarzyszenia Psychiatrycznego Rosji, stan szpitali psychiatrycznych jest tragiczny. Co trzeci budynek  od początku tego wieku jest uznawany za niebezpieczny i formalnie nie powinien być użytkowany.

Więcej: www.tvn24.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum