Rodzinny kapitał opiekuńczy: ZUS wypłacił już 3 miliardy złotych

Autor: • Źródło: PAP02 listopada 2022 11:32

ZUS wypłacił ponad 543 tys. świadczeń na łączną kwotę 3 mld złotych – poinformował PAP w środę Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Rodzinny kapitał opiekuńczy: ZUS wypłacił już 3 miliardy złotych
ZUS wypłacił już 3 mld zł w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego
  • Rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca
  • Rodzice małych dzieci otrzymają maksymalnie do 12 tys. zł
  • Kapitał będzie wypłacany w miesięcznych częściach - po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok, w zależności od wyboru rodzica
  • Wsparcie nie zależy od dochodów rodziny i nie jest opodatkowane

"Liczba wniosków zbliża się do 600 tysięcy"

- Według danych na początek listopada tego roku liczba wniosków o RKO zbliża się do 600 tys. Do tej pory wypłaciliśmy około 543 tys. świadczeń na łączną kwotę 3 mld zł - powiedział rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Zapewnił, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych podejmuje działania, aby pieniądze były wypłacane jak najszybciej.

W niektórych wnioskach o RKO występują błędy. To wszystko wpływa na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. Jeśli w sprawie jest konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego z klientem, pracownicy ZUS będą się z nim kontaktować.

Każdy wniosek o RKO wymaga indywidualnego przeprocesowania oraz sprawdzenia w odpowiednich rejestrach. Zdarzają się sytuacje, że rodzice lub opiekunowie złożyli po kilka wniosków na to samo dziecko, często ze sprzecznymi danymi. W niektórych wnioskach występują również błędy w numerze PESEL dziecka.

ZUS podkreśla, że nowymi świadczeniami na rzecz rodziny nie zajmują się pracownicy obsługujący emerytury, renty czy zasiłki, ani pracownicy z obszaru składek, audytu, orzecznictwa lekarskiego czy administracji. Pracownikom tych wszystkich obszarów ZUS nie przybyło pracy z tytułu nowych, wysoce zautomatyzowanych zadań.

Obsługa 500+ i RKO to zadanie Centrum Obsługi Świadczeń dla Rodzin. Centrum powstało, aby realizować dodatkowe zadania, w tym RKO. Ze względu na to, że wnioski są elektroniczne, zdecydowana większość z nich obsługiwana jest bez udziału człowieka - przez specjalną aplikację.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum