Rodzice niepełnosprawnych dzieci spotkali się z premierem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 września 2009 21:24

Centrum Informacyjne Rządu podało, że Donald Tusk odniósł się do podnoszonych przez rodziców problemów ze zrozumieniem, zwrócił jednak uwagę, że obecna sytuacja finansowa państwa ogranicza możliwości podjęcia szybkich i kompleksowych działań.

Rodzice niepełnosprawnych dzieci spotkali się z premierem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Podkreślił jednak, że rodzice wychowujący niepełnosprawne dzieci będą traktowani priorytetowo, jeśli nastąpi poprawa sytuacji gospodarczej.

Według Jolanty Martyki z Kędzierzyna-Koźla, matki 6-letniego Grzesia z wodogłowiem i porażeniem mózgowym, premier powiedział też, że wspólnie z ministrami odpowiednich resortów przeanalizuje m.in. kwestię zniesienia progu dochodowego, który obowiązuje rodziny ubiegające się o świadczenie pielęgnacyjne.

Wcześniej rodzice niepełnosprawnych dzieci zaplanowali na środę pikietę przed kancelarią premiera. Martyka powiedziała PAP, że niezależnie od wtorkowego spotkania pikieta ta odbędzie się. Według organizatorów wybiera się na nią ok. 200 osób z całej Polski. Niektórzy rodzice przyjadą wraz z dziećmi, inni - wybiorą się sami, ale zabiorą ze sobą puste wózki inwalidzkie ze zdjęciami dzieci.

Rodzice domagają się m.in. podwyższenia kwoty świadczenia i zasiłku pielęgnacyjnego, zniesienia progu dochodowego uprawniającego do otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego i zlikwidowania wymogu całkowitej rezygnacji z pracy przez osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne.

Obecnie zasiłek pielęgnacyjny wynosi 153 zł, a świadczenie pielęgnacyjne, przysługujące, gdy rodzic nie pracuje - 420 zł (od listopada 520 zł). Świadczenie to mogą otrzymać rodziny, w których dochód na jednego członka nie przekracza 583 zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum