Rodzice groźniejsi niż HIV?

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia   • 15 lipca 2009 14:41

Inicjacji seksualnej większości młodych Polaków towarzyszą lęk i niepokój - wynika z badań CBOS. Najwięcej z nich boi się niepożądanej ciąży i bólu fizycznego, ale równie często obawiają się tego, jak fakt rozpoczęcia przez nich współżycia przyjmą rodzice. Ten strach jest większy niż obawa przed ryzykiem zakażenia się wirusem HIV czy chorobami wenerycznymi.

Rodzice groźniejsi niż HIV?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nie dziwi to seksuologa prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza: - Nastolatki nie rozpoczynają życia seksualnego w agencji towarzyskiej, ale ze swoją sympatią, która jest często w zbliżonym wieku i również nie ma wcześniejszych doświadczeń seksualnych. Dlaczegóż więc miałyby się bać chorób?

O obawach przed reakcją rodziców sporo mogą powiedzieć edukatorzy seksualni grupy Ponton. Ten temat pojawia się często w mailach i esemesach jakie otrzymują od młodych ludzi. - Szczególnie utkwił mi w pamięci list pewnej nastolatki, która była w zaawansowanej ciąży - opowiada Rzeczpospolitej Aleksandra Józefowska, koordynatorka Pontona. - Od kilku miesięcy nie miała okresu, urósł jej brzuszek. Ukrywała to przed rodzicami. Bała się, jak zareagują na wieść o tym, że uprawiała seks - wspomina.

Zdaniem Józefowskiej, w większości polskich domów seks jest tematem tabu, a w tej sytuacji strach panujący wśród młodzieży wydaje się reakcją naturalną. Co ważne, postawy z domu przenoszą na relacje w związku. Jak wynika z badania, 37 proc. obawiających się pierwszego razu nie rozmawia o swoich lękach z partnerem. Jak zapewnia prof. Lew-Starowicz, nie jest to jednak tylko specyfika nastolatków. - Dorośli również mało ze sobą rozmawiają, a o seksie w szczególności - podkreśla seksuolog.

Na pytanie "Czego się obawiasz w związku z rozpoczęciem współżycia?" 77 proc. przyznało, że zajścia w przypadkową ciążę, 26 proc. bólu, 25 proc. reakcji rodziców, zakażenia HIV 17 proc., chorób wenerycznych 13 proc. Tyle samo osób bało się kompromitacji z powodu braku doświadczenia, a 11 proc. zaskoczenia przez osoby postronne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum