Robert Rejdak: Sylwester to także epidemia urazów

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 31 grudnia 2019 14:35

Okuliści ostrzegają, że fajerwerki mogą być bardzo niebezpieczne dla wzroku. - Mamy do czynienia ze zranieniami - rany drążące, które powodują trwałe uszkodzenie narządu wzroku. - mówi w rozmowie z RMF FM prof. Robert Rejdak, szef Lubelskiej Kliniki Okulistyki Szpitala Klinicznego nr 1.

Fot. John Haslam:Flickr (CC BY 2.0)

Międzynarodowa Rada Okulistyki rekomenduje już od kilku lat wprowadzenie całkowitego zakazu używania fajerwerków, sztucznych ogni przez osoby prywatne - mówi prof. Robert Rejdak. Związane jest to z epidemią urazów, szczególnie nasilającą się podczas świąt. Jak przekonuje lekarz, chodzi o to, by fajerwerki znajdowały się w rękach specjalistów. Osoby, które zajmują się profesjonalnie odpalaniem fajerwerków robią to w sposób bezpieczny, tak żeby nie było wypadków wśród osób postronnych - tłumaczy profesor.

Petardy wybuchające w okolicach oczu mogą być bardzo niebezpieczne - przestrzega i wylicza kontuzje: poparzenia twarzy, poparzenia okolic oczu, urazy tępe, również ciała obce w obrębie szpary powiekowej w rogówce.

Dodaje: - Często musimy najpierw taką ranę zaopatrzyć w trybie pilnym. Następnie musimy dokonać szeregu jeszcze innych operacji naprawczych. Często bywa, że niestety ten wzrok nie wraca do stuprocentowej sprawności.

Czytaj: rmf24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum