Rio: profilaktyczne pigułki duńskich żeglarzy na olimpiadę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2016 10:55

Duńscy żeglarze i wioślarze otrzymają specjalne pigułki wzmacniające odporność na bakterie występujące w brudnej wodzie na akwenach, gdzie będą rywalizowali podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

Fot. PTWP

Grupa 30 zawodników startujących w żeglarstwie i wioślarstwie została dokładnie przebadana pod kątem ustalenia ich flory bakteryjnej i każdy z nich będzie zażywał indywidualnie skomponowane kapsułki, które mają za zadanie wzmocnienie organizmu tak, aby obce bakterie były odrzucane lub eliminowane.

- To unikalny projekt, nad którym nasi lekarze pracowali bardzo długo. Celem jest uniknięcie zatruć i zakażeń, które mogą przeszkodzić w starcie, doprowadzić do gorszych wyników lub wycofania się z rywalizacji. Nasi zawodnicy nie mogą ryzykować utraty czterech lat pracy z powodu zatrucia pokarmowego, a woda w Rio de Janeiro jest brudna, co widać nawet gołym okiem - powiedziała w rozmowie z agencją Ritzau dyrektor reprezentacji olimpijskiej Lone Hansen.

Podkreśliła, że tego typu kapsułki nie są produkowane seryjnie, zostały przygotowane indywidualnie dla konkretnego zawodnika, a ich zażywanie jest dobrowolne.

Główny lekarz reprezentacji Thoeger Persson Krogh podkreślił, że jest to zupełnie nowy projekt i nigdy wcześniej nikt w Danii nad podobnym nie pracował, a zwłaszcza w sporcie. - Nie wiadomo do końca czy będzie skuteczny. Nie znamy dokładnie wszystkich bakterii występujących w Brazylii, lecz celem jest wzmocnienie własnych, tak aby obce były odrzucane lub - mówiąc kolokwialnie - miały zakaz wstępu do organizmów naszych sportowców - powiedział.

Igrzyska w Rio de Janeiro odbędą się w dniach 5-21 sierpnia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum