Ratownik medyczny: bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne. Jak możemy to odczuwać?

Autor: RMF FM/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2020 11:31

Synoptycy przewidują, że w poniedziałek (20 stycznia) wskazania barometrów w niektórych miejscach w Polsce mogą sięgnąć nawet 1050 hektopaskali. Część osób może zaobserwować u siebie pogorszenie samopoczucia, ból i zawroty głowy, bóle stawów, podwyższenie wartości ciśnienia tętniczego, zmęczenie i znużenie - podkreśla ratownik medyczny Michał Kleczewski.

Wskazania barometrów w niektórych miejscach w Polsce mogą sięgnąć nawet 1050 hektopaskali Fot. Archiwum

Tak wysokie ciśnienie zdarza się tylko raz na kilka albo nawet kilkanaście lat - informuje rmf24.pl

Kleczewski radzi, by zadbać o odpowiednie nawodnienie i odpoczynek. Zaznacza, że zdrowa osoba powinna w ciągu dnia przyjąć 2-3 litry wody, ale niestety większość o tym zapomina, a to zwiększa ryzyko dolegliwości. Dodaje, że dobrym pomysłem jest też relaks i dłuższy sen.

Podpowiada, że gdy pojawią się problemy, warto skontrolować wartość ciśnienia tętniczego, ewentualnie skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

Z kolei IMGW ostrzega, że szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego i związany z tym wzrost wagowej zawartości tlenu w powietrzu może powodować nadmierne pobudzenie układu nerwowego człowieka, przyczyniając się do wystąpienia trudności z koncentracją uwagi.

Rekordowe ciśnienie odnotowano w grudniu 1997 w Suwałkach - było to 1054 hPa i jest to najwyższa wartość w powojennej Polsce.

Więcej: rmf24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum