Ratownicy z PKW najlepsi w zawodach ratowników górniczych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 września 2013 15:55

Zastęp ratowników górniczych z Południowego Koncernu Węglowego (PKW) zwyciężył w zakończonych w piątek (20 września) w Jaworznie (Śląskie) Centralnych Zawodach Drużyn Ratowniczych. Doroczne zawody nazywane są mistrzostwami Polski ratowników górniczych.

Ratownicy z PKW najlepsi w zawodach ratowników górniczych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Drugie miejsce zajęli ratownicy z należącej do Kompanii Węglowej bytomskiej kopalni Bobrek-Centrum, a trzecie - zastęp ratowników z kopalni Borynia, będącej częścią zakładu Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

- Zawody ratownicze to pokaz siły, sprawności, wytrzymałości i współpracy nabytej podczas codziennych ćwiczeń. W tych zawodach ratownicy wykazali wszystkie te cechy, niezbędne w trudnej i odpowiedzialnej pracy ratowników górniczych. Dlatego w tych zawodach nie ma przegranych - wskazał prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.

W tegorocznych zawodach w Jaworznie rywalizowało dziewięć drużyn: trzy z Kompanii Węglowej, po dwie z Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego oraz po jednej z Południowego Koncernu Węglowego (z grupy energetycznej Tauron) oraz ze Słowacji. W czwartek (19 września) ratownicy zmagali się na torze przeszkód, uczestnicząc w symulowanej akcji ratowniczej. W piątek (20 września) odbyły się natomiast konkursy mechaników aparatów ratowniczych oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Tegoroczna, nowa formuła zawodów była zbliżona do amerykańskiej, ponieważ to na niej wzorowane są Międzynarodowe Zawody Zastępów Ratowniczych, które w przyszłym roku odbędą się w Polsce. Te organizowane co dwa lata zawody wcześniej odbyły się m.in. na Ukrainie, w Chinach, USA i Australii. Mają rangę ratowniczych mistrzostw świata.

W symulowanej akcji ratowniczej ratownicy musieli pokonać system wyrobisk, zbliżony do znanego z polskich kopalń węgla kamiennego. Pomysłodawcy zawodów podkreślają, że w symulowanej akcji ratowniczej jej uczestnicy muszą wykazać się nie tylko sprawnością i doświadczeniem, ale też wiedzą, zdolnością planowania i przewidywania konsekwencji swoich działań.

Centralne Zawody Drużyn Ratowniczych, mające rangę mistrzostw Polski ratowników górniczych, odbywają się w różnej formule od blisko 30 lat. W tym roku ratownicy rywalizowali w Jaworznie. Zawody były też testem organizacyjnym przez przyszłorocznymi zawodami międzynarodowym.

W przyszłorocznej rywalizacji ratowników z całego świata mniej będzie symulowanych akcji, a więcej rzeczywistych. Międzynarodowe zawody zaplanowano na wrzesień przyszłego roku w Katowicach. Weźmie w nich udział ok. 30 drużyn ratowniczych z kilkunastu krajów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum