Ratownicy medyczni ze Szczecina do dzieci: noście kaski podczas jazdy hulajnogą. Nakręcili filmik

Autor: WSPR w Szczecinie/Rynek Zdrowia • • 21 lipca 2020 20:31

Jak wynika ze statystyk Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie w lipcu i sierpniu w regionie pilnych wezwań do dzieci jest ponad tysiąc miesięcznie. Rośnie liczba urazów wśród dzieci. - Noście kaski podczas jazdy na rowerze, hulajnodze - apelują ratownicy. Aby pokazać jak to ważne nakręcili filmik na youtube.

Ratownicy medyczni ze Szczecina do dzieci: noście kaski podczas jazdy hulajnogą. Nakręcili filmik
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ubiegłym roku od początku czerwca do końca sierpnia w województwa udzieliliśmy pomocy 3019 osobom nieletnim (czerwiec – 925 dzieci; lipiec -1036 dzieci; sierpień 1058 dzieci). Wśród często powtarzających się urazów u dzieci w wakacje są złamania i zwichnięcia kończyn, ale nie tylko - informuje Paulina Targaszewska, rzecznik prasowy WSPR w Szczecinie.

- Urazy u dzieci, do których jeździmy latem to głównie stłuczenia, otarcia ale także urazy głowy, które mogą powodować poważne skutki zdrowotne na dalsze lata dla tych dzieci - mówi Krzysztof Radek, ratownik medyczny z działu szkoleń WSPR w Szczecinie. - Takie urazy głowy mogą powodować kalectwo, a nawet śmierć.

Jak podaje Paulina Targaszewska, u wielu dzieci do wypadków dochodzi podczas jazdy na rowerze, hulajnodze, deskorolce czy rolkach. Niestety w wielu przypadkach dzieci podczas zabawy na tych urządzeniach nie mają na sobie odpowiedniego zabezpieczenia - ochraniaczy na kolana i łokcie oraz kasku chroniącego głowę. Gdyby takowe zabezpieczenie było zapewnione, nie doszłoby do wielu urazów.

Aby lepiej zobrazować, dlaczego ochraniacze i kask na głowie są konieczne, ratownicy z WSPR w Szczecinie przygotowali krótki film z arbuzem w roli głównej. - Mamy nadzieję, że da on rodzicom i dzieciom dużo do myślenia. Filmik pokazuje jak kask chroni naszą głowę podczas upadku. Arbuz w kasku po upadku pozostaje w nienaruszonym stanie (pęknięciu ulega tylko kask), zaś arbuz bez kasku rozpada się na kawałki - opowiada rzeczniczka pogotowia.

Jak zauważa, wielu rodziców i opiekunów umożliwia dzieciom korzystania z urządzeń i zabawek, choć te nie są dostosowane do ich wieku i umiejętności.

- Apelujemy zatem do dorosłych, aby szczególnie w okresie wakacji pilnowali swoich pociech, dostosowywali urządzenia sportowe i zabawki do ich wieku i bezwzględnie zapewniali ochronę głowy i stawów podczas jazdy na rowerze, rolkach, wrotkach, hulajnogach czy deskorolkach. Pilnujmy także pociech na placach zabaw. Prosimy także o szczególną ochronę dzieci w upalne dni – chrońmy je przed promieniami słonecznymi, stosujmy kremy z filtrem, pilnujmy odpowiedniego nawodnienia i nie spuszczajmy z oczu szczególnie podczas zabaw nad wodą - apelują ratownicy medyczni z WSPR w Szczecinie.

Liczba dzieci, którym pomocy udzieliły zespoły ratownictwa medycznego z poszczególnych stacji należących do WSPR we Szczecinie w okresie od czerwca do końca sierpnia 2019 roku to: Koszalin – 275, Stargard – 113, Kamień Pomorski – 59, Gryfice – 42, Świnoujście – 92, Międzyzdroje – 141, Gryfino – 39, Goleniów – 73, Police – 63, Szczecin + Szczecin Dąbie – 580, Kołobrzeg – 201, Nowogard – 39, Łobez - 30.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum