Ratownicy dotarli do ciał obydwu grotołazów w Jaskini Wielkiej Śnieżnej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 sierpnia 2019 21:30

Ratownicy TOPR dotarli w piątek (30 sierpnia) do ciał obydwu grotołazów w Jaskini Wielkiej Śnieżnej - poinformował ratownik dyżurny TOPR Marcin Józefowicz.

Ratownicy dotarli do ciał obydwu grotołazów w Jaskini Wielkiej Śnieżnej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Ciała bez oznak życia znajdują się koło siebie w miejscu wcześniej określonym przez TOPR jako najbardziej prawdopodobne" - napisał w komunikacie Józefowicz.

Kolejne informacje o akcji w Jaskini Wielkiej Śnieżnej TOPR przekaże w sobotę po południu.

Akcja w Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach trwa od 17 sierpnia. Członkowie jednego z wrocławskich speleoklubów podczas eksploracji nieznanych dotąd korytarzy tej największej i najgłębszej tatrzańskiej jaskini w tzw. Przemkowych Partiach zostali odcięci przez wodę, która zalała część korytarza. Czwórka ich towarzyszy zdołała wyjść z jaskini i zawiadomiła ratowników TOPR.

- Szanse na przeżycie poszukiwanych grotołazów w Jaskinie Wielkiej Śnieżnej, w panujących tam warunkach, są absolutnie minimalne, ale walczymy do końca, dopóki ich nie znajdziemy - mówił w środę (21 sierpnia) naczelnik TOPR Jan Krzysztof, zaznaczając że w jaskini panują trudne warunki - jest duża wilgotność, a temperatura wynosi około 4 stopni.

Ciało pierwszego zmarłego grotołaza odnaleziono 22 sierpnia.

Akcja ratowników TOPR, którzy byli wspomagani przez słowackich kolegów z Horskiej Zachrannej Służby polegała na mozolnym poszerzaniu przy użyciu mikroładunków wybuchowych ciasnych korytarzy jaskini, w których utknęli poszukiwani grotołazi.

Jak mówił o tej akacji naczelnik TOPR, poszukiwania w takich ekstremalnych warunkach są nadzwyczaj trudne i skomplikowane.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze