Ratownicy PCPM rozpoczynają misję na Madagaskarze, zmierzą się z Covid-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2020 18:22

Ratownicy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej na Madagaskarze przez pięć tygodni pomagać będą w organizacji pracy w dobie pandemii. Zweryfikują sposoby leczenia i podzielą się swoim doświadczeniem - podało we wtorek (25 sierpnia) w komunikacie PCPM. Misja rozpoczyna się we wtorek.

Ratownicy PCPM rozpoczynają misję na Madagaskarze, zmierzą się z Covid-19
Fot PCPM (zdjęcie ilustracyjne)

"Ratownicy PCPM podzielą się doświadczeniem w walce z COVID-19 u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki. Przez pięć tygodni będą wspierać służbę zdrowia na Madagaskarze odpowiadając tym samym na apel Światowej Organizacji Zdrowia. Pomogą w organizacji pracy w dobie pandemii, zweryfikują sposoby leczenia - aby było jak najskuteczniejsze, najszybsze, i najlepsze dla pacjentów. Wykorzystają wiedzę zdobytą we Włoszech, Kirgistanie, Tadżykistanie i tę nabywaną podczas trwającej cały czas misji w Libanie" - czytamy w komunikacie PCPM.

Członkowie Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM odpowiedzieli na apel Światowej Organizacji Zdrowia i we wtorek po południu rozpoczynają misję na afrykańskiej wyspie.

- Lecimy wesprzeć lokalnych medyków, ale także lokalną społeczność, co znamy z doświadczeń poprzednich w Tadżykistanie i Kirgistanie. Pokazujemy tym ludziom, że nie są z tym wszystkim sami. Nie jako pojedyncze kraje, ale jako ludzkość mierzymy się z COVID-19. Musimy być solidarni i wspierający - podkreślił uczestnik misji Paweł Romaniuk.

Jak podało PCPM wiedza, którą dziś dysponują jego ratownicy, jest unikatowa.

- Właśnie w takich momentach, kiedy jest to potrzebne na szybko i nie zdążymy jeszcze napisać podręczników czy książek na ten temat, najważniejsi są ludzie. Dlatego zespół w czasie, gdy pandemia szaleje, tak prężnie działa na całym świecie - dodał Romaniuk.

Klaudia Torchała (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum