Ratownicy GOPR otrzymali Ratunpaki do pierwszej pomocy w jaskiniach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 października 2019 15:00

Ratunpaki - specjalne zestawy do udzielania pierwszej pomocy w trakcie jaskiniowych akcji ratowniczych otrzymali we wtorek (29 października) ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR) od firmy energetycznej Tauron Polska Energia.

Ratownicy GOPR otrzymali Ratunpaki do pierwszej pomocy w jaskiniach
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak wskazał Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy koncernu energetycznego, idea Ratunpaka to pokłosie tragicznego wypadku w tatrzańskiej jaskini Wielka Śnieżna, gdzie w sierpniu zginęli dwaj grotołazi.

- Ratownicy górscy wskazali wówczas na pilną potrzebę stworzenia indywidualnego wyposażenia w postaci osobistych apteczek jaskiniowych. Postanowiliśmy odpowiedzieć na ten apel i już dziś do GOPR-u trafiło 300 takich zestawów. Apteczka o małym rozmiarze i wodoszczelnym materiale odpornym na przetarcia, ułatwi i usprawni pracę ratowników w trudnych warunkach jaskiniowych - zaznaczył rzecznik.

Przekazane apteczki jaskiniowe zawierają m.in. folię termoizolacyjną NRC, świeczkę, zapałki, gazę jałową, sól fizjologiczną czy bandaże elastyczne.

Marcin Kądziołka, prezes Fundacji GOPR wyjaśnił, że głęboko pod ziemią ratownik musi borykać się z wodą, lepkim i ciężkim błotem, ciasnymi korytarzami, przez które trzeba się długo i mozolnie przeciskać. - W takim środowisku grotołazi przemieszczają się w dobrze dopasowanych kombinezonach, kasku, uprzęży i sprzęcie jaskiniowym. Podarunek Taurona z całą pewnością ułatwi prowadzenie akcji ratowniczych, a ponieważ konsultowaliśmy projekt na każdym jego etapie ze środowiskiem grotołazów Polskiego Związku Alpinizmu, spełnia nasze oczekiwania - zapewnił.

Przekazanie Ratunpaków odbyło się podczas festynu z okazji inauguracji sezonu zimowego 2019/2020 w Krakowie, zorganizowanego wspólnie przez Tauron oraz Fundację GOPR. W jego trakcie uczestnicy mogli uczestniczyć w pokazach i prelekcjach o bezpieczeństwie w górach i jaskiniach. Prezentowano też aplikację mobilną Ratunek, za pomocą której turyści mogą wezwać pomoc w górach, a ratownikom wskazuje ona miejsce pobytu poszukiwanych.

Rafał Grzyb

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum