Raport: rozłąka niemowlęcia z matką prowadzi do zaburzeń rozwoju

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 marca 2013 15:54

Każdy miesiąc rozłąki niemowlęcia z matką ma katastrofalne skutki, z zaburzeniami w rozwoju ruchowym i emocjonalnym włącznie - wynika z raportu Fundacji Rodzin Adopcyjnych, która prowadzi Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku.

Raport: rozłąka niemowlęcia z matką prowadzi do zaburzeń rozwoju

Raport oparty na obserwacji 219 wychowanków otwockiego ośrodka w latach 2010-2012, zaprezentowano w czwartek (14 marca) podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Wynika z niego, że u niemowlęcia już w trzecim miesiącu pobytu w placówce opiekuńczej, bez stałej opieki jednej kochającej osoby, obserwuje się nieharmonijny rozwój. Pod koniec czwartego miesiąca widoczne są już zaburzenia rozwoju ruchowego, a po pięciu miesiącach diagnozuje się opóźnienie w rozwoju psychoruchowym i zaburzenia emocji.

- Co się dzieje kiedy dziecko pozostaje bez matki? Mimo że jest karmione, przewijane i przytulane, to w opiece instytucjonalnej za każdym razem jest to inna osoba i ciało dziecka się przed tym broni. Zamyka się na bliskość, a przez to nie może się rozwijać - mówiła dyrektor ośrodka, psycholog Dorota Polańska.

Spowolnieniu rozwoju dziecka towarzyszy też postępująca choroba sieroca - początkowo porzucone niemowlęta są bardziej lękliwe, niespokojne, wzięte na ręce prężą się, mogą mieć problemy z nawiązaniem kontaktu wzrokowego, przytulaniem. Następnie pojawiają się objawy zachowań patologicznych, takie jak: kiwanie się czy ssanie kciuka. Dzieci te nawiązują lepszy kontakt wzrokowy z łóżeczka niż po wzięciu na ręce.

Jak podkreślała Polańska, o ile opóźnienie ruchowe czy poznawcze dają się powoli wyrównać, gdy dziecko trafi już do rodziny, to zaburzenia emocjonalne wyrównać najtrudniej, o ile w ogóle jest to możliwe.

Dlatego też, jak podkreślano na konferencji, celem otwockiego ośrodka jest działanie na rzecz możliwie najszybszego umieszczenia dziecka w rodzinie. Średni czas pobytu w IOP badanych 219 dzieci wyniósł około czterech miesięcy.

Z danych Ministerstwa Zdrowia (przytoczonych w raporcie Fundacji) wynika, że rocznie w samych tylko szpitalach pozostawianych jest blisko 700 noworodków. Według raportu problem ten szczególnie widoczny jest w Warszawie i powiatach ościennych - w województwie mazowieckim rodzice porzucają po urodzeniu blisko 200 dzieci rocznie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum