×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Raport: o około 530 mln zł niższe wpływy z akcyzy od wyrobów tytoniowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia17 października 2013 17:38

W pierwszych ośmiu miesiącach br. wpływy budżetu z tytułu akcyzy od wyrobów tytoniowych były o ponad 530 mln zł niższe w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego - wynika z raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Raport: o około 530 mln zł niższe wpływy z akcyzy od wyrobów tytoniowych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zgodnie z raportem "Podatek akcyzowy w przemyśle tytoniowym - studium efektywności systemu", jeżeli dotychczasowa tendencja się utrzyma, spadek wpływów z akcyzy w porównaniu z rokiem poprzednim sięgnie blisko 800 mln zł.

W raporcie napisano, że z symulacji Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową wynika, iż zmiana struktury podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych w latach 2014-2015 polegająca na obniżeniu stawki procentowej i podwyższeniu stawki kwotowej spowoduje mniejszy wzrost cen papierosów na rynku (również najtańszych).

Następstwem tego będą: ograniczenie nielegalnego handlu oraz wyższe, niż przy obecnej strukturze akcyzy, wpływy do budżetu państwa.

Aby zwiększyć wpływy budżetowe przy jednoczesnym zachowaniu równowagi rynkowej, Instytut rekomenduje, by rząd obniżył stawkę procentową podatku akcyzowego do 25 proc. w 2014 r. oraz 10 proc. w 2015 r., a także odpowiednio podwyższył stawkę kwotową akcyzy. Zmiana ta przyniesie w tym okresie do budżetu ok. 160 mln zł.

Według Instytutu ceny papierosów w Polsce osiągnęły poziom, który istotnie przyczynia się do spadku legalnej sprzedaży.

Zadaniem IBnGR mniejsze wpływy z akcyzy spowodowane są również wzrostem popularności e-papierosów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum