KRIO/Rynek Zdrowia | 07-12-2018 12:22

Raport: gdzie Polacy kupują okulary?

Okulary korekcyjne kupujemy u optyka-rzemieślnika, przeciwsłoneczne w supermarkecie. Wyniki najnowszego raportu Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Fot. archiwum

Ponad 70% badanych dokonuje zakupów okularów korekcyjnych w prywatnych salonach optycznych, jednak przeciwsłoneczne niestety nadal najchętniej kupujemy w supermarkecie - wynika z raportu „Polak z wadą wzroku” . 

 Aż 69% ankietowanych deklaruje , że okulary korekcyjne kupuje w prywatnym salonie optycznym u optyka-rzemieślnika. 48% respondentów zdecydowało się na wizytę w placówce sieciowej marki optycznej (np. w centrum handlowym). 31% badanych przyznało się do zakupów w supermarkecie, 1/4 na bazarku czy straganie, a co piąty ankietowany dokonał zakupu przez Internet. 17% respondentów znalazła swoje okulary w sklepie sportowym.

Badania jednak wskazują że u optyka-rzemieślnika kupujemy przede wszystkim okulary korekcyjne inne okulary kupują w miejscach o wątpliwej renomie.

Okulary przeciwsłoneczne w 43% są kupowane w supermarkecie, a w 35% na bazarku lub straganie, gdzie nie zawsze otrzymujemy gwarancję jakości i bezpieczeństwa produktu. Zakupy produktów optycznych w takich miejscach są niebezpieczne. Nigdy nie mamy pewności, czy szkła kupionych na bazarze okularów faktycznie spełniają normy, o jakich zapewnia nas informacja na etykiecie czy sprzedawca.

Okulary przeciwsłoneczne bez odpowiednich filtrów powodują rozszerzenie źrenic i tym samym narażają nasze oczy na szkodliwe promieniowanie.