Raport OECD: bardzo niskie zadowolanie z opieki zdrowotnej w Polsce

Autor: PAP, RZ/Rynek Zdrowia • • 14 lipca 2017 19:24

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju opublikowała raport nt. zaufania obywateli do rządów w 2016 r. (w Polsce zaufanie do rządu wyrażało wtedy 38 proc. mieszkańców). Raport składa się z szeregu raportów pomagających porównać i ocenić działanie sektora publicznego, w tym dostępność, adekwatność i jakość usług w obszarze opieki zdrowotnej.

Raport OECD: bardzo niskie zadowolanie z opieki zdrowotnej w Polsce
Raport OECD: bardzo niskie zadowalanie z opieki zdrowotnej w Polsce. Fot. Archiwum

Ponad dwie trzecie obywateli w krajach OECD jest zadowolonych z opieki zdrowotnej i systemu edukacji. We wszystkich krajach OECD ludzie o niskich dochodach zgłaszali wyższy stopień niezaspokojenia potrzeb medycznych niż ludzie o dochodach wysokich.

Przeciętnie 14 proc. obywateli krajów OECD informowało, że na wizytę u specjalisty czekało dwa miesiące lub dłużej, przy czym w Niemczech zaledwie 3 proc., a aż 30 proc. w Kanadzie.

Zadowolenie z działania systemu opieki zdrowotnej było w Polsce bardzo niskie - 43 proc. przy średniej 70 proc. Najmniejszy rozziew między oceną sytuacji w kraju przez Polaków a postrzeganiem w krajach OECD występował w odniesieniu do systemu edukacji. W Polsce zadowolenie wyrażało 64 proc., a w krajach OECD przeciętnie 67 proc. obywateli.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum