Raport: 19 z 20 europejskich miast najbardziej zatrutych benzo(a)pirenem leży w Polsce

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 października 2018 10:45

W smogowym raporcie Europejskiej Agencji Środowiska pn. ''Jakość powietrza w Europie - 2018'' Polska znalazła się w niechlubnej czołówce. W naszym kraju znajduje się aż 19 z 20 najbardziej zanieczyszczonych benzo(a)pirenem miast. Przodujemy także pod względem innych smogowych zanieczyszczeń.

Raport: 19 z 20 europejskich miast najbardziej zatrutych benzo(a)pirenem leży w Polsce
W większości kategorii w ścisłej czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast w UE znalazły się te leżące w Polsce. Fot. Archiwum

Europejska Agencja Środowiska (EEA) wzięła pod lupę 41 europejskich krajów, w tym wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej, i przeanalizowała dane dotyczące zanieczyszczenia powietrza w 2016 r. w ponad 2,5 tys. miast. Badała stężenie pyłów PM10 i mniejszych PM2,5, rakotwórczego benzo(a) pirenu (BaP), tlenków azotu oraz związków siarki i ozonu.

W większości kategorii w ścisłej czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast w UE znalazły się te leżące w Polsce - pisze Gazeta Wyborcza. Tak jest w przypadku wszystkich substancji, które pochodzą głównie z domowych pieców opalanych węglem (jest on u nas odpowiedzialny za 60 proc. zanieczyszczeń powietrza) - PM10, PM2,5 i BaP.

WHO podkreśla, że średnioroczne stężenie BaP nie powinno przekraczać 1 nanograma na metr sześcienny. Tymczasem w Nowej Rudzie, która jest na pierwszym miejscu rankingu, poziom BaP wynosi blisko 18 nanogramów na metr sześcienny. W Tomaszowie Mazowieckim - 15 nanogramów, a w Rybniku - 13. 

Także w przypadku PM10 - choć wyprzedzają nas np. miasta Czarnogóry czy Turcji - w Polsce leży aż 27 najbardziej zanieczyszczonych tym pyłem miast Unii Europejskiej. Jesteśmy też rekordzistami, jeśli chodzi o mniejszy pył - PM2,5. Aż sześć z dziesięciu miast UE z najwyższym stężeniem PM2,5 znajduje się w naszym kraju. 

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum