×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ranking najszczęśliwszych krajów świata

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia07 maja 2014 16:53Aktualizacja: 07 maja 2014 17:04

Polacy są zadowoleni ze swojego życia podobnie jak obywatele innych państw Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). 76 proc. mówi, że spotyka ich więcej pozytywnych doświadczeń niż negatywnych - wynika z raportu OECD.

Ranking najszczęśliwszych krajów świata
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Polacy żyją też krócej niż mieszkańcy innych państw OECD - 77 lat przy średniej na poziomie 80 lat. Polska ma też braki w ochronie środowiska. Poziom koncentracji PM10, szkodliwej dla zdrowia substancji obecnej w powietrzu na skutek zanieczyszczeń, wynosi 32,9 g/m3 powietrza i jest znacznie wyższy od średniej OECD na poziomie 20,1 g/m3 powietrza. 77 proc. Polaków jest zadowolonych z jakości wody, gdy średnia OECD to 84 proc.

Zdaniem OECD Polska wyróżnia się w sferze publicznej silnym poczuciem wspólnoty i umiarkowanym poziomem aktywności obywatelskiej.

Jeśli wziąć pod uwagę edukację i bezpieczeństwo, Polska jest w ścisłej czołówce. Po Japonii ma drugi najniższy wskaźnik morderstw i napadów, a pod względem wykształcenia obywateli ustępuje tylko Finlandii.

- W Polsce 89 proc. dorosłych w wieku 25-64 lat ma średnie wykształcenie, gdy średnia w krajach OECD wynosi 75 proc. Jakość edukacji potwierdzają także testy kompetencji PISA, w których przeciętny polski uczeń zdobył 520 punktów przy średniej OECD na poziomie 497 - czytamy w raporcie OECD.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum