Ranking ONZ: Szwajcaria najszczęśliwszym krajem na świecie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2015 09:27

Szwajcaria, słynąca z czekolady, zegarków i banków, to najszczęśliwszy kraj na świecie - wynika z zestawienia World Happiness Index, opracowanego przez instytucję ONZ pod nazwą Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDSN).

Ranking ONZ: Szwajcaria najszczęśliwszym krajem na świecie

W pierwszej dziesiątce - na 158 państw - znalazły się też cztery kraje skandynawskie: Dania, Norwegia, Finlandia i Szwecja, a poza nimi także Islandia, Kanada, Holandia, Nowa Zelandia i Australia.

Polska zajęła 60. pozycję. Wyżej od naszego kraju uplasowały się m.in. Czechy (31. miejsce), Mołdawia (52.), Słowenia (55.) i Litwa (56.), niżej - m.in. Estonia (73. lokata), Chiny (84.) i Łotwa (89.). Borykająca się ze skutkami kryzysu finansowego Grecja jest na 102. miejscu.

Zestawienie opiera się na danych pracowni sondażowej Gallup World Poll i uwzględnia czynniki takie jak realne PKB na jednego mieszkańca, oczekiwana długość życia w zdrowiu, poziom korupcji i przestrzeganie swobód obywatelskich.

- Szczęśliwość jest coraz częściej uznawana za właściwy wskaźnik społecznego postępu i cel przy stanowieniu prawa - podkreślają autorzy raportu.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum