Rajd wzdłuż bałtyckiego wybrzeża, aby pokonać bariery dla niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2017 19:00

Przez 20 dni kobieca ekipa pokona wybrzeże Morza Bałtyckiego, by w ten sposób wskazać problemy z dostępnością plaż dla osób niepełnosprawnych. - Naszym marzeniem jest aby w każdej gminie było chociaż jedno zejście na plażę dostępne dla każdego - powiedziała organizatorka rajdu.

Rajd wzdłuż bałtyckiego wybrzeża, aby pokonać bariery dla niepełnosprawnych
Fot. archiwum

Po raz szósty fotografka i aktywistka Sylwia Nikko-Biernacka wyruszyła w poniedziałek (3 lipca) ze Świnoujścia w pieszy rajd odbywający się pod hasłem "440 km po zmianę". Podczas wyprawy będą jej towarzyszyć ambasadorki projektu - kobiety z niepełnosprawnością ruchową. Zakończenie wyprawy zaplanowano na 24 lipca w Piaskach (województwo pomorskie).

- Mamy marzenie, aby w każdej miejscowości lub gminie w Polsce było choć jedno dostępne zejście na plażę. Takie, które jest wygodne dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, ale też dla ludzi starszych czy opiekunów z małymi dzieci - powiedziała Nikko-Biernacka.

Pytana, czy od początku trwania projektu zauważyła zmianę w przystosowaniu zejść na plażę odpowiedziała, że "barier architektonicznych jest coraz mniej, ale wciąż one występują". - Osoby, które zajmują się modernizacją infrastruktury przy plaży nie mają wciąż dostatecznej wiedzy. Obowiązują przepisy prawa budowlanego, ale z naszego doświadczenia wiemy, że nie są one w pełni respektowane i takie zejścia mogą być po prostu niebezpieczne - wyjaśniła.

- Oczekujemy, że wejścia na plażę będą dostępne nie tylko dla osób z niepełnosprawnością ruchową, ale też będą miały one oznaczenia fakturowe dla osób niewidzących. Myślimy o tym, aby w internecie pojawiły się dokładne informacje z podanymi numerami zejść na plaże, które są przystosowane dla osób niepełnoprawnych, a także aby uruchomiona była komunikacja, dzięki której każdy może dostać się nad morze i odpocząć - dodała organizatorka rajdu.

Nikko-Biernacka zapowiedziała, że w ramach rajdu w nadmorskich miejscowościach zaplanowane są warsztaty dla wczasowiczów dotyczące podstawowych zasad komunikacji z osobami niepełnosprawnymi.

- Przejście dystansu wzdłuż morza łączy się także z pomocą sponsora projektu, który przekaże wsparcie jednej niepełnosprawnej kobiecie, która wymaga pomocy. W tym roku jest nią Katarzyna Bieniek, która jako 3,5-letnia dziewczynka straciła nogę w wypadku tramwajowym. Dzięki naszej akcji zostanie wymieniona część jej protezy - zaznaczyła.

Do tej pory w ramach projektu przeprowadzono konsultacje społeczne z mieszkańcami w 10 wybranych nadmorskich gminach. Efektem tych działań jest powstanie 10 rekomendacji architektonicznych do planów zagospodarowania terenów zielonych z dostępem do morza

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum