Rafalska: twierdzenie, że 500 plus nie działa, to zaklinanie rzeczywistości

Autor: PAP, RZ/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2019 09:09

Twierdzenie, że 500 plus nie działa, to zaklinanie rzeczywistości - mówi w wywiadzie dla "Sieci" minister rodziny Elżbieta Rafalska. Dodała, że nawet polityczni przeciwnicy PiS obiecują utrzymanie programu w przypadku wygranych wyborów.

Rafalska: twierdzenie, że 500 plus nie działa, to zaklinanie rzeczywistości
W kraju zarejestrowano wzrost wskaźnika urodzeń, który jest najwyższy od 20 lat. Fot. Fotolia

Na uwagę, że zdaniem niektórych 500 zł to za mało, Rafalska odparła, że narracja, według której wszystko drożeje, a w związku ze wzrostem cen 500 zł miesięcznie na dziecko to mało, jest nieprawdziwa. - W pierwszym roku działania programu Rodzin 500 plus, czyli w 2016 r. mieliśmy deflację, czyli ceny spadały. 2018 był rokiem inflacji - i to niewysokiej - zaznaczyła szefowa MRPiPS.

- Możemy się zastanawiać nad podniesieniem progu kryterium dochodowego przy przyznaniu świadczenia na pierwsze dziecko. Minimalne wynagrodzenie za pracę rośnie, a my nie zamierzamy pozwolić na to, by dwuosobowa rodzina straciła świadczenie z tego tytułu - powiedziała.

- Nie zgadzam się natomiast z tezą, że 500 plus nie spełnia swojej funkcji i jest niewystarczające - dodała.

Odnosząc się do pojawiającego się w mediach zarzutu oszczędzania na programie poprzez niewypłacanie świadczeń samotnym matkom, które nie wystąpiły o alimenty od drugiego rodzica, minister podkreśliła, że "nic takiego się nie zdarzyło". - Niektóre media atakują nas już rytualnie i zaczynamy się przyzwyczajać - powiedziała Rafalska.

- Samotnych rodziców wspieramy znacznie bardziej niż koalicja PO-PSL - przekonywała.

Jak podkreśliła szefowa MRPiPS, "twierdzenie, że program Rodzina 500 plus nie działa, to zaklinanie rzeczywistości". - Nawet nasi polityczni przeciwnicy obiecują, że w przypadku wygranych wyborów utrzymają program. Chociaż, jak pokazuje doświadczenie z poprzednich lat, ich wiarygodność pozostawia wiele do życzenia - dodała.

W 2017 r. urodziło się ponad 402 tys. dzieci, co jest najlepszym wynikiem od lat - mówiła w październiku 2018 r. szefowa resortu rodziny i pracy Elżbieta Rafalska. Jak dodała, w kraju zarejestrowano też wzrost wskaźnika urodzeń, który jest najwyższy od 20 lat.

- Pamiętajmy, że poczucie bezpieczeństwa materialnego rodziny daje nam to, co się dzieję też na rynku pracy. To, że możemy podjąć zatrudnienie, mamy najniższą stopę bezrobocia w ostatnich 26 latach, mamy rosnące wynagrodzenia i mamy do tego politykę wspierania i to rodziny po prostu odczuwają - powiedziała wówczas (październik 2018 r. - red.) Rafalska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum