×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rafał Brzozowski został ambasadorem fundacji dawców szpiku

Autor: oprac. ML • Źródło: PAP09 maja 2023 16:41Aktualizacja: 09 maja 2023 19:52

Gospodarz programu „Jaka to melodia?” od 2012 r. jest w bazie potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS. Teraz Rafał Brzozowski poszedł krok dalej – będzie szerzyć ideę dawstwa szpiku jako ambasador tej organizacji.

Rafał Brzozowski został ambasadorem fundacji dawców szpiku
Przeszczep szpiku. Bardzo trudno znaleźć genetycznego bliźniaka. Fot. Shutterstock

 

10 lat od rejestracji

- Zarejestrowałem się jako dawca szpiku w grudniu 2012 r., bo uważałem, że jest to po prostu cudowna idea. Zarejestrować się po prostu koniecznie trzeba - Rafał Brzozowski mówi w filmiku promocyjnym, jaki zamieścił w swoich mediach społecznościowych. Następnie wypowiada hasło Fundacji DKMS: "Pomożesz? Bo możesz! Masz to w genach". Slogan ten ma też wypisany na koszulce, którą przywdział. "Każdy z nas może komuś uratować życie - dodaje gwiazdor.

Temat rozwinął w poście, jaki opublikował na Facebooku. Wspomniał, że gdy trafił do bazy DKMS, idea dawstwa szpiku w Polsce dopiero raczkowała.

- Zrobiłem to, by w razie potrzeby móc kiedyś pomóc osobie, która toczy nierówną i bardzo trudną walkę o swoje życie. Wiedziałem, że w prosty sposób mogę to zrobić - stwierdził.

W dalszej części wpisu rozwinął, o co chodzi w idei dawstwa.

- Im więcej nas - potencjalnych dawców szpiku - tym większa szansa na to, że pacjenci, dla których niespokrewniony dawca szpiku jest często jedyną szansą na wygraną z chorobą, znajdą swojego +bliźniaka genetycznego+ i będą mogli wrócić do swoich bliskich oraz do spełniania marzeń. Tymczasem my możemy spełnić największe z nich - o zdrowiu! Pomyślmy o tym, że w takiej sytuacji może znaleźć się kiedyś każdy z nas. Czy chcielibyśmy wtedy, żeby ktoś bezinteresownie nam pomógł? Jestem przekonany, że wszyscy odpowiemy sobie na to pytanie twierdząco" - pisze Brzozowski. Post kwituje następującym zdaniem: "Nasze dziesięć minut, poświęcone na rejestrację w bazie dawców, dla naszego "bliźniaka genetycznego" może oznaczać życie.

Brzozowski jest jednym z ponad 1 850 000 potencjalnych dawców szpiku. Jak informuje DKMS, tylko 25 proc. osób chorujących na nowotwór krwi znajduje swojego dawcę wśród rodziny. Każdego roku blisko 800 pacjentów zostaje zakwalifikowanych do przeszczepu szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego.

Ważny wkład w poszerzenie bazy dawców szpiku w Polsce miała Doda. Gdy w 2010 r. jej ówczesny narzeczony, Nergal, chorował na białaczkę, piosenkarka apelowała do Polaków, by rejestrowali się w bazie dawców szpiku. Jej zaangażowanie przyniosło spektakularny efekt - w fundacji zarejestrowało się prawie 40 tys. osób, a 340 pacjentom udało się uratować życie.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze