Radom: uczniowie uhonorowali lekarza

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 marca 2010 10:54

Odsłonięto tablicę poświęconą lekarzowi Adolfowi Tochtermanowi, znanemu z niezwykłego poświęcenia i bezinteresownej pomocy pacjentom.

Do upamiętnienia radomianina przyczynili się uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych, środowisko lekarskie oraz byli współpracownicy i pacjenci doktora.

Tablica umieszczona została na budynku przy ul. Piłsudskiego 7, gdzie mieszkał Adolf Tochterman. Żył w latach 1892-1955. Od 1926 r. do końca życia był ordynatorem oddziału wewnętrznego szpitala im. św. Kazimierza w Radomiu.

W końcu sierpnia 1939 r. został zmobilizowany i brał udział w obronie Warszawy, gdzie kilkakrotnie przeprowadzał ewakuację szpitala polowego.

W czasie okupacji, kiedy budynek szpitalny w Radomiu zajęli Niemcy, prowadził lecznicę dla Polaków ulokowaną w przyszpitalnych barakach. Po wyzwoleniu Radomia organizował szpital i oddział wewnętrzny, który w ciągu 10 lat rozbudował z 30 do 120 łóżek, poprawił zaopatrzenie w urządzenia medyczne i lekarstwa oraz powiększył personel.

Tochterman zmarł w 1955 r. w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Ewangelickim w Radomiu.

Od 2003 r. cmentarzem opiekują się uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i niemieckiej szkoły Heinz - Nixdorf Realschule Bren. Dzięki staraniom młodzieży udało się odnaleźć oryginalny krzyż z grobu Adolfa Tochtermana. Za uzbierane przez uczniów pieniądze, m.in. ze sprzedaży płyt kolędami polskimi i niemieckimi, ufundowano pamiątkową tablicę.

Jesienią 2010 r., z okazji 55. rocznicy śmierci doktoraTochtermana,  ma się ukazać publikacja o lekarzu. Będzie ona zawierać m.in. wspomnienia współpracowników i pacjentów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum