Rada Europy doceniła polski projekt resocjalizacji skazanych w hospicjach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2009 11:55

Rada Europy przyznała polskiemu Centralnemu Zarządowi Służby Więziennej nagrodę Kryształowej Wagi za projekt resocjalizacji skazanych poprzez pracę w hospicjach.

Skazani pracujący jako wolontariusze w domach pomocy społecznej i hospicjach dostali europejską nagrodę z zakresu wymiaru sprawiedliwości - podało Biuro Informacji Rady Europy.

Projekt jest realizowany od kilku lat. Skazani, którym zezwala na to sąd i więzienne władze, pracują jako wolontariusze w domach opieki społecznej i hospicjach - zarówno dla osób starszych, jak i dzieci.

Dla wielu z osadzonych jest to forma resocjalizacji, bardzo dobrze oceniana przez psychologów. Przyznają oni też, że praca, polegająca na obcowaniu z ludźmi, którzy odchodzą, zaskakująco pozytywnie oddziałuje na psychikę osób skazanych z różne przestępstwa.

Teraz prowadzony od kilku lat projekt został doceniony przez Radę Europy i Komisję Europejską.Nagrodę Kryształowej Wagi stworzono w 2005 r. Przyznaje się ją za innowacyjne metody pracy w organizacji i procedurach wymiaru sprawiedliwości. Przyznaje się ją co dwa lata państwom-członkom UE i Rady Europy.

Oprócz nagrody dla polskiego Centralnego Zarządu Służby Więziennej przyznano też trzy wyróżnienia: urzędowi Prokuratora Generalnego Landu Brandenburgia - za projekt informatyczny „eJustice”, czeskiemu stowarzyszeniu mediacji i probacji za prowadzony przez nich projekt „Mentor Scheme” oraz sądowi w Amsterdamie za projekt Izby Praw Człowieka i Europejskiego Sądu Kryminalnego.

W poniedziałek w ministerstwie sprawiedliwości odbędzie się specjalna konferencja prasowa poświęcona prezentacji nagrodzonego projektu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum