Rabka-Zdrój: żałoba w liceum, które kończyła Pierwsza Dama

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 kwietnia 2010 15:14

Cisza, smutek, zaduma towarzyszą uczniom Liceum Ogólnokształcącym im. Eugeniusza Romera w Rabce-Zdroju, do którego uczęszczała Maria Kaczyńska.

Pod portretem Pierwszej Damy umieszczonym przed szkołą, mieszkańcy Rabki przynoszą znicze i modlą się.

– Maria Mackiewicz, przyszła małżonka prezydenta, była bardzo dobrą uczennicą. Cały czas utrzymywała kontakt korespondencyjny ze swoją szkołą – powiedział dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Eugeniusza Romera, Marek Świder.

Pani prezydentowa miała we wrześniu tego roku uroczyście otworzyć nową część szkoły i odsłonić tablicę upamiętniającą nauczycieli i uczniów "Romera" poległych w czasie II Wojny Światowej. – Dla nas to podwójny cios - tragedia narodowa i tragedia naszej wybitnej absolwentki – powiedział Świder.

Tragedię przeżywają też sami uczniowie „Romera”. Wielu z nich, na znak żałoby do szkoły przychodzi ubranych na czarno. Na korytarzach ucichł gwar, a wszyscy rozmawiają o jednym – o tym, co wydarzyło się w katyńskim lesie - w sobotę i 70. lat temu. – Wszyscy przeżywają katastrofę lotniczą, a szczególnie śmierć wybitnej absolwentki naszej szkoły, Pani Marii Kaczyńskiej – powiedziała uczennica pierwszej klasy rabczańskiego „Romera”, Ada.

Maria Kaczyńska urodziła się w Machowie. Rodzina Mackiewiczów przybyła na teren dzisiejszej Polski z Wilna. Matka, Lidia Mackiewicz była nauczycielką, a ojciec, Czesław Mackiewicz był leśniczym, walczył w wileńskiej partyzantce. Jeden z jego braci walczył w szeregach Korpusu gen. Andersa pod Monte Cassino. Drugi brat zginął w Katyniu.

Kiedy lekarz zalecił zmianę klimatu dla chorowitej Marii, rodzina Mackiewiczów wyjechała do Rabki. Kiedy okazało się, że górskie powietrze służy przyszłej Marii, rodzina postanowiła osiedlić się w Rabce. Lidia Mackiewicz, mama przyszłej pani prezydentowej, wynajęła pokój u górali, potem znalazła pracę wychowawczyni w sanatorium dla dzieci. W uzdrowisku Maria Kaczyńska ukończyła nieistniejącą dziś szkołę podstawową i Liceum Ogólnokształcące im. Eugeniusza Romera.

Maria Kaczyńska studiowała w Sopocie na Wydziale Transportu Morskiego Wyższej Szkoły Ekonomicznej (dzisiaj Uniwersytet Gdański), a po uzyskaniu dyplomu rozpoczęła pracę w Instytucie Morskim w pracowni badań koniunkturalnych, gdzie zajmowała się badaniami perspektyw rozwoju rynków frachtowych na Dalekim Wschodzie.

Swojego przyszłego męża Maria Kaczyńska poznała przez przyjaciółkę z Instytutu Morskiego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum