RPP: apel Stowarzyszenia "STOP NOP" wyjątkowo szkodliwy i głęboko krzywdzący

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 17 października 2019 16:09

„Uznajemy takie komunikaty za wyjątkowo szkodliwe dla pacjentów i głęboko krzywdzące personel medyczny” - napisał Rzecznik Praw Pacjenta w stanowisku, w którym odniósł się do apelu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP".

RPP Bartłomiej Chmielowiec. Fot. Archiwum

Przypomnijmy, że w środę (16 października) na na facebookowym profilu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP" został opublikowany apel, sugerujący celowe stosowanie leków opioidowych i wykonywanie innych czynności w ramach działań podejmowanych na Oddziałach Intensywnej Terapii (OIT), mających - zdaniem autorów apelu - celowo doprowadzać przez lekarzy do śmierci pacjentów, jakoby dopuszczających się „cichych eutanazji”.

Czytaj: STOP NOP: "na OIT lekarze prawdopodobnie doprowadzają do śmierci pacjentów"

„Chciałbym z całą stanowczością podkreślić, że insynuowane sytuacje nie mają miejsca - do Rzecznika Praw Pacjenta nie docierały sygnały w jakikolwiek sposób uprawdopodabniające powyższe twierdzenia” - stwierdził RPP i dodał: „uznajemy takie komunikaty za wyjątkowo szkodliwe dla pacjentów i głęboko krzywdzące personel medyczny”.

Wielokrotnie podawanie opioidów na OIT, w stanach zagrażających zdrowiu i życiu, oraz przy konieczności uśmierzenia paraliżującego bólu, jest jedyną możliwością skutecznej pomocy pacjentowi. Sugerowanie, że stoi za tym rzekoma chęć „eutanazji” pacjentów jest głęboko niegodziwe i budzi mój stanowczy sprzeciw - oświadczył w stanowisku RPP.

Jak zaznaczył Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, wszystkie zgłoszenia naruszeń praw pacjenta, czy nieprawidłowości - zarówno indywidualne, jak i zbiorowe - są na bieżąco badane. W żadnym wypadku nasze postępowania nie potwierdzają sytuacji i przypadków, sugerowanych przez autorów apelu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum