RPO wizytował ośrodek w Podkowie Leśnej. To tu Afgańczycy zatruli się grzybami

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, RPO, PAP07 września 2021 13:12

Po tragicznym w skutkach zatruciu grzybami przez afgańskich chłopców, przedstawiciele Biura Rzecznika Praw Obywatelskich przeprowadzili niezapowiedzianą wizytację w Ośrodku Recepcyjnym dla Cudzoziemców w Podkowie Leśnej-Dębaku.

Konferencja przed Centrum Zdrowia Dziecka. To tu trafili chłopcy, którzy zatruli się grzybami Fot. PAP Rafał Guz;

RPO wizytował ośrodek dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej

Po tragicznym w skutkach zatruciu grzybami przez afgańskich chłopców, przedstawiciele Biura Rzecznika Praw Obywatelskich przeprowadzili niezapowiedzianą wizytację w Ośrodku Recepcyjnym dla Cudzoziemców w Podkowie Leśnej-Dębaku.

Ośrodek wizytowali 3 września zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich Hanna Machińska oraz przedstawiciel Zespołu ds. Równego Traktowania BRPO.

Do tego miejsca trafiają cudzoziemcy ubiegający się o ochronę międzynarodową. Aktualnie przebywa w nim 133 osoby, w tym 69 osób ewakuowanych z Afganistanu.

- Wizytacja została przeprowadzona w związku z powziętą przez Rzecznika informacją na temat tragicznego w skutkach zatrucia grzybami, do jakiego miało dojść w tym ośrodku 24 sierpnia 2021 r. Jej celem było ustalenie, czy osoby przyjmowane do ośrodka mają dostęp do wystarczającej pomocy socjalnej i czy panujące w ośrodku warunki gwarantują im odpowiedni poziom bezpieczeństwa – informuje RPO.

W ośrodku pojawiły się piktogramy ostrzegające przed jedzeniem grzybów

Przedstawiciele rzecznika oferowane cudzoziemcom warunki, przyjrzeli się też jakości wydawanych posiłków.

-  Odnotowali, że po tym, jak doszło do zatrucia, na terenie ośrodka rozwieszono piktogramy opisane językiem angielskim zwracające uwagę, by nie spożywać dziko rosnących grzybów i roślin, gdyż mogą okazać się trujące – czytamy w komunikacie pokontrolnym opracowanym przez dyrektora Zespołu ds. Równego Traktowania

Jak informuje biuro RPO „Mieszkańcy ośrodka wskazywali w rozmowie na ogólnie dobre warunki pobytu, w tym również na odpowiednie wyżywienie. Nie byli jednak pewni swojej sytuacji prawno-pobytowej i  oczekiwali na spotkania z prawnikami organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą migrantom.”

Jak przypomina RPO sprawa zatrucia grzybami w ośrodku w Dębaku jest przedmiotem odrębnego postępowania wyjaśniającego prowadzonego przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

- W dniu przeprowadzania wizytacji Rzecznik otrzymał również pisemną odpowiedź Dyrektora Departamentu Pomocy Socjalnej Urzędu do spraw Cudzoziemców na zadane wcześniej w tej sprawie pytania. Z odpowiedzi wynika, że w związku z objęciem nowo przybyłych mieszkańców (tj. uchodźców z Afganistanu, w tym rodziny, w której wystąpiło zatrucie) stanem kwarantanny posiłki w pierwszych dniach ich pobytu serwowano 2 razy w ciągu dnia, tj. śniadania wydawane były z kolacją (każdy posiłek na dwóch odrębnych talerzach) oraz osobno obiady. Miało to na celu ograniczenie kontaktów w przestrzeniach wspólnych obiektu z uwagi na kwestie epidemiczne – informuje dyrektor Zespołu ds. Równego Traktowania.

Nie żyje dwóch chłopców z Afganistanu

Przypomnijmy, do tragicznego zatrucia grzybami doszło pod koniec sierpnia. Chłopcy, którzy wraz z rodziną zostali ewakuowani z Kabulu, w ośrodku w Podkowie Leśnej - Dębaku przebywali od 23 sierpnia. 24 sierpnia rodzina spożyła grzyby, które miała zebrać na terenie ośrodka. 26 sierpnia do szpitala z ostrą niewydolnością wątroby po zatruciu muchomorem sromotnikowym trafiło dwoje dzieci, a dzień później kolejne. Najstarsza, 17-letnia dziewczynka w dobrym stanie opuściła szpital we wtorek. Chłopców, pięcio- i sześciolatka nie udało się uratować.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum