RPD zaprosił prezydenta Warszawy do rozmów nt. edukacji seksualnej w szkołach

Autor: PAP, JW, RZ/Rynek Zdrowia • • 13 marca 2019 18:17

Rzecznik Praw Dziecka (RPD) zaprosił w środę (13 marca) prezydenta Warszawy do rozmów na temat deklaracji LGBT Plus. Wyraził nadzieję, że uda się wspólnie wypracować stanowisko, które uzyska akceptację społeczną.

RPD zaprosił prezydenta Warszawy do rozmów nt. edukacji seksualnej w szkołach
Ratusz: "Zarzuty dotyczące seksualizacji dzieci poprzez deklarację LGBT+ są całkowicie bezpodstawne". Fot. Gaulsstin/Flickr.com CC BY 2.0 (zdj. ilustracyjne)

W lutym prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał deklarację na rzecz społeczności lesbijek, homoseksualistów, biseksualistów i osób transseksualnych (LGBT Plus) w Warszawie. W dokumencie prezydent stolicy zobowiązał się m.in. do wspierania działań na rzecz edukacji seksualnej zgodnej ze standardami Światowej Organizacji Zdrowia.

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak wyraził obawy, że zapis ten narusza konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami. Dlatego w oficjalnym piśmie wezwał prezydenta stolicy do wyjaśnień. Teraz proponuje spotkanie w te sprawie.

Według Pawlaka spotkanie miałoby mieć charakter roboczy "i mogłoby pozwolić ustalić, jakie miałyby być zasady wprowadzanie tej deklaracji" (LGBT Plus).

W liście do Trzaskowskiego Pawlak podkreślił, że temat deklaracji "wciąż wywołuje wiele emocji i uzasadnionych (...) obaw licznych środowisk zatroskanych o dobro i prawo dzieci".

Pawlak poinformował Trzaskowskiego, że po podpisaniu przez niego deklaracji pojawiło się wiele sygnałów od obywateli i organizacji społecznych, "wyrażających głęboki niepokój związany z zamiarem wprowadzenia do edukacji szkolnej zasad przewidzianych w deklaracji LGBT+".

Domagał się wyjaśnień, na jakiej podstawie prawnej ma być wprowadzona do programu nauczania w warszawskich placówkach oświatowych "holistyczna edukacja seksualna" oparta na standardach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Przy okazji zwrócił uwagę, że standardy WHO nie są obowiązującym prawem ani też nie znajdują się w podstawie programowej ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Rzecznik wyraził zainteresowanie tym, czy "edukatorzy seksualni mający realizować koncepcje zawarte w deklaracji będą wywodzić się z organizacji reprezentujących środowisko LGBT? W jaki sposób i spośród kogo będą dobierani edukatorzy?"

Deklaracja LGBT Plus i zawarte w niej zobowiązanie prezydenta stolicy do wspierania edukacji seksualnej w szkołach spotkało się z m.in. z reakcją mazowieckiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich (KSLP). Pod protestem podpisali się m.in. prezes KSLP, specjalista pediatrii i neonatologii, dr Elżbieta Kortyczko oraz prezes oddziału mazowieckiego Stowarzyszenia, specjalista ginekologii i położnictwa, prof. Bogdan Chazan.

Lekarze z mazowieckiego KSLP skierowali ponadto list do Anny Zalewskiej, minister edukacji narodowej. "Poruszyło nas i zasmuciło podpisanie w dniu 18 lutego 2019 przez prezydenta m.st. Warszawy pana Rafała Trzaskowskiego deklaracji: "Warszawska Polityka Miejska na rzecz społeczności LGBT " i tzw. Karty LGBT" - napisali.

KSLP zaznacza w liście, że sprzeciwia się "agresywnie narzucanej edukacji B" opartej o Deklarację Praw Seksualnych IPPF (Międzynarodowej Federacji Planowanego Rodzicielstwa) oraz Prawa Seksualne WHO.

Według Stowarzyszenia zakłada się w tych dokumentach, "że dziecko jest seksualne od urodzenia i należy jego seksualność stymulować już wieku niemowlęcym, że rozładowanie napięcia seksualnego – jest warunkiem zachowania zdrowia i że nie ma ograniczeń wiekowych dla podjęcia aktywności seksualnej, że nastolatek ma prawo prowadzić aktywne seksualnie życie w oderwaniu od płodności, ma prawo do stosowania antykoncepcji i dokonania aborcji bez wiedzy i zgody rodzica (...)".

- Jeżeli chodzi o sam zapis dotyczący edukacji seksualnej, to jest jasno zapisane w karcie, że te zajęcia będą dobrowolne, będzie rozmowa z rodzicami, którzy będą mogli się zgodzić lub nie na przeprowadzenie tych zajęć - podkreślił w poniedziałkowej (11 marca) wypowiedzi dla mediów prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

- Zarzuty dotyczące seksualizacji dzieci poprzez deklarację LGBT+ są całkowicie bezpodstawne; jest tam mowa o edukacji antydyskryminacyjnej i rzetelnej edukacji seksualnej, cała reszta to są rzeczy, które wokół deklaracji narosły - powiedział wiceprezydent stolicy Paweł Rabiej, pytany o komentarz w radiu TOK FM.

PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum