Pyralgina nie dla karmiącej, czosnek i owszem

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 27 stycznia 2010 16:00

Przeziębienie, katar, kaszel czy ból gardła w opinii specjalistów nie powoduje konieczności odstawienia dziecka od piersi.

Dolegliwości można łagodzić bez szkody dla dziecka i bez obawy o jego zarażenie. Dzięki przeciwciałom, które są w pokarmie , a które szczególnie podczas choroby matki są wytwarzane, dziecko jest chronione przed wirusami.

Kiedyś uważało się, że mama karmiąca przekaże przeziębienie dziecku, poprzez pokarm. Dzisiaj wiadomo, że wirusy docierają do nas najczęściej drogą kropelkową, więc wszyscy w domu narażeni są na zarażenie, natomiast tylko dziecko karmione piersią jest chronione poprzez przeciwciała zawarte w pokarmie. Nawet jak mama ma wysoką gorączkę może karmić malucha, a po karmieniu może zażyć środek przeciwgorączkowy zawierający paracetamol lub ibufen.

Do leków bezwzględnie zabronionych w czasie karmienia piersią należą: pyralgina, aspiryna, leki przeciwnowotworowe, preparaty radioaktywne, leki psychotropowe, leki o działaniu narkotycznym. W opinii specjalistów jednak, zanim sięgnie się po leki, warto wypróbować domowe sposoby leczenia. Jeśli one zawiodą, nie pozostanie nic innego jak zawalczyć lekami.

Najpierw jednak, gdy pojawi się  katar, należy stosowac babcine metody: dużo pić, często oczyszczać nos, używając jednorazowych chusteczek i za każdym razem myć ręce. Warto robić inhalacje z naparu majeranku i sody, a do diety włączyć czosnek lub cebulę.

Podobnie przy kaszlu wskazane jest picie dużych ilości napojów. Najlepsza jest niegazowana woda mineralna, ziołowe herbatki, napar z prawoślazu.

Bardzo skuteczny na kaszel jest syrop z cebuli. Warstwy cebuli pokrojonej w plastry zasypuje się cukrem lub przekłada miodem, po czym odstawia sie w chłodne miejsce na kilka godzin, aż cebula puści sok, a potem przecedź. Syrop należy pic 3 razy dziennie po łyżeczce.

Suchy, męczący kaszel łagodzi ciepłe mleko z miodem i masłem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum