RRX/Rynek Zdrowia | 10-07-2019 10:52

Pszczyna: nowoczesne koncentratory tlenu dla hospicjum

Polsko-angielska Fundacja Babci Aliny (The Alina Foundation), działająca na rzecz polskich hospicjów ufundowała Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie trzy nowoczesne koncentratory tlenu. Co roku fundacja organizuje rajd rowerowy i odwiedza hospicja, które wspiera. Tym razem na trasie wyprawy znalazło się hospicjum w Pszczynie.

Fot. Hospicjum św. Ojca Pio Pszczyna

Co roku przez kilka dni na początku lata fundacja organizuje wyprawę rowerową na dystansie ok. 1000 km. Uczestnikami rajdów są osoby, które chcą wyrazić wdzięczność za pracę hospicjów, promować ideę bezinteresownej i profesjonalnej pomocy osobom ciężko chorym i ich najbliższym lub poznać bliżej działalność hospicjów. Codziennie rowerzyści przemierzają ok. 130 km. Patronami rajdów są wybitni polscy sportowcy - Maja Włoszczowska, mistrzyni świata w MTB, i olimpijczyk Damian Zieliński.

W tym roku w 22-osobowej załodze rajdu byli: Polacy, Amerykanie, Kanadyjczycy i Litwini. 7-dniowa trasa wiodła od Wiednia do Krakowa. W Pszczynie uczestnicy obejrzeli prezentację na temat działalności i planów hospicjum, obejrzeli budowę Ośrodka Dziennego Pobytu dla Osób Niesamodzielnych - pierwszą część kompleksu "Domu Ojca Pio" oraz przekazali ufundowane koncentratory tlenu.

Koncentratory trafią do Wypożyczalni sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, którą prowadzi Hospicjum św. Ojca Pio. Sprzęt z Wypożyczalni jest bardzo pomocny w pielęgnacji osób ciężko chorych, które nie są już w pełni samodzielne. Jest również dużą pomocą dla osób opiekujących się chorymi. Z koncentratorów tlenu korzystają chorzy, którzy mają zaleconą tlenoterapię i konieczność używania koncentratora jest udokumentowana przez lekarza. Dla chorych pod opieką hospicjum koncentratory wypożyczane są bezpłatnie, tak długo jak jest to potrzebne.