Psycholog o psychoterapii: są terapie szkodliwe

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 maja 2017 13:13

Psychoterapia to dziś też biznes, gałąź usług, m.in. dlatego przekaz rynkowy ogranicza się do pozytywów i nie informuje o problemach - mówi dr Tomasz Witkowski, psycholog. Radzi, jak odróżnić dobrego psychoterapeutę od złego.

Psycholog o psychoterapii: są terapie szkodliwe
Psycholog zaznacza, że najbardziej powszechne i szkodliwe są terapie niepotrzebne. Fot. Mark Waltz/Flickr (CC BY 2.0)

Dr Tomasz Witkowski zauważa, że psychoterapią nazywamy dziś niemal wszystko - pacjentem jest ktoś, kto idzie na terapię z potrzeby rozwoju, z powodu drobnych lęków, ale też ciężkich psychoz lub zaburzeń osobowości. 

- Za ofiary psychoterapii uznaję osoby, których funkcjonowanie, relacje społeczne, pozycja zawodowa i samopoczucie są po terapii gorsze niż przed - wyjaśnia w rowmowie z Gazetą Wyborczą dr Witkowski.

Psycholog zaznacza, że najbardziej powszechne i szkodliwe są terapie niepotrzebne, przeciągane w nieskończoność mimo rozwiązanego problemu.

Czytaj też: Psychoterapeuta - kto to taki? Trudno o precyzyjną odpowiedź

Dr Witkowski radzi, by na początek pacjent poprosił  o certyfikat terapeuty i sprawdził, czy jest psychologiem lub lekarzem. Warto też zorientować się, czy stowarzyszenie, do którego należy z racji certyfikacji terapeuta, ma rzecznika praw pacjenta, sąd koleżeński i system odwoływania się do komisji etycznej.

Dr Witkowski konstatuje, że w obecnym otoczeniu prawnym odpowiedzialność zawodowa psychoterapetów praktycznie nie istnieje, a co więcej, nie wiadomo nawet, ilu jest ich w Polsce. - Od 10 lat szukam takich danych bez skutku. Wielu nie należy do żadnych stowarzyszeń - podsumowuje.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum