Przyznano nagrody w konkursie "Zwyczajnie Aktywni" 2013

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 grudnia 2013 19:01

W pierwszej edycji konkursu "Zwyczajnie aktywni" 2013 nagrodzono trzy projekty, mające przyczynić się do aktywizacji zawodowej osób z przewlekłymi chorobami autoimmunologicznymi, do których zalicza się np. nieswoiste zapalenie jelita czy łuszczycę.

Przyznano nagrody w konkursie "Zwyczajnie Aktywni" 2013
Granty w wysokości 30 tys. zł dla każdego projektu wręczono w poniedziałek (9 grudnia) podczas gali w Warszawie. Dodatkowo sześć projektów otrzymało w konkursie wyróżnienia.

- Jako osoba, która zachorowała w okresie aktywności zawodowej i była zmuszona przebranżowić się, wiem jak ważne jest dla nas podanie pomocnej ręki, pozwalające się pozbierać i zacząć coś od nowa - powiedziała Agnieszka Kowalczyk z Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita "J-elita, którego projekt pt. Aktywne życie wbrew aktywnej chorobie został nagrodzony.

Członkowie organizacji planują wykorzystać grant na zorganizowanie dla pacjentów cierpiących na nieswoiste zapalenie jelita warsztatów z udziałem doradców zawodowych czy psychologów. Kowalczyk wyraziła nadzieję, że warsztaty pomogą zarówno chorym, którzy stoją przed wyborem przyszłego zawodu, jak i tym, którzy z powodu choroby muszą się przebranżowić czy rodzicom, którym pracę uniemożliwia choroba dziecka.

- Dla osób chorych zamknięcie w domu jest jedną z najgorszych rzeczy. Praca, przebywanie z innymi ludźmi pomagają uwierzyć w siebie, w to, że jest się potrzebnym, że można być niezależnym i coś jeszcze w życiu zdziałać, pomimo pewnych trudności z jakimi się borykamy, np. częstych hospitalizacji - powiedziała Kowalczyk.

Pozostałe dwie nagrody w konkursie przyznano projektowi pt. "Biuro Zmiany Pracy", który opracowała Fundacja "Tak, mam łuszczycę" oraz projektowi Wielkopolskiego Stowarzyszenia Colitis Ulcerosa i Choroby Leśniowskiego-Crohna pt. "Droga do Pracy".

Konkurs "Zwyczajnie aktywni" stworzono z myślą o co najmniej 1,5 mln Polaków, którzy cierpią na autoagresywne, zapalne schorzenia przewlekłe. Zalicza się tu m.in. łuszczycę, na którą w kraju choruje ok. 1 mln osób, nieswoiste zapalenie jelita, jak choroba Leśniowskiego-Crohna, czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego, które łącznie dotykają co najmniej 50 tys. osób, a także reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) oraz inne zapalne schorzenia stawów, na które w Polsce cierpi ok. 400 tys. ludzi.

Są one przeważnie diagnozowane między 20. a 50. rokiem życia, czyli u osób na początku rozwoju kariery zawodowej lub w pełni jej rozkwitu. Coraz częściej dotykają też młodzież i dzieci. W najcięższych postaciach schorzenia te mogą doprowadzić do niepełnosprawności (zwłaszcza, gdy nie są leczone lub leczy się je w niewłaściwy sposób) i często zmuszają ludzi do zmiany planów zawodowych, a nawet rezygnacji z pracy i przechodzenia na rentę.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum