PAP/Rynek Zdrowia | 17-11-2019 19:21

Przyznano medale "Przyjaciel Integracji"

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, miasto st. Warszawa i miasto Gdynia zostały nagrodzone w sobotę (16 listopada) medalem "Przyjaciel Integracji" podczas Wielkiej Gali Integracji w Warszawie.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Medale Przyjaciel Integracji przyznawane są od 1997 roku za działania na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością przez Stowarzyszenie Integracja.

W tym roku przypada jubileusz 25-lecia Integracji, kapituła zdecydowała o przyznaniu wyróżnień tym, bez których podejmowanie ważnych i nowatorskich inicjatyw przez stowarzyszenie nie byłoby możliwe.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych został wyróżniony za "nieoceniony udział w aktywizacji społecznej osób z niepełnosprawnością i wkład we wspieraniu ich w poszukiwaniu i podejmowaniu zatrudnienia", miasto st. Warszawa - "za dostosowywanie miasta do potrzeb osób z niepełnosprawnością i wieloletnie wsparcie działań Integracji", miasto Gdynia "za działania, które pokazują, że hasło "miasto bez barier" może być jednym z kluczowych elementów polityki lokalnej".

Wielka Gala Integracji co roku gromadzi tysiące osób z całej Polski. To największe w Polsce święto osób z niepełnosprawnością. Osoby z niepełnosprawnościami spotykają się podczas gali z politykami, samorządowcami i przedstawicielami mediów. Pomysłodawcą Gali był zmarły w październiku ubiegłego roku założyciel Stowarzyszenia Integracja Piotr Pawłowski.

- Mamy za sobą najdłuższy i najtrudniejszy rok. Pierwszy rok bez Piotra, twórcy, inspiratora i lidera integracyjnych działań, dzięki któremu możemy dziś cieszyć się naszą 25-letnią historią - powiedziała Ewa Pawłowska, obecna prezes organizacji, wdowa po Piotrze Pawłowskim.

- Kampanii prowadzonych przez Fundację naliczyłam ponad dziesięć. Każda ważna dla całego środowiska. Najbardziej utytułowana była kampania "Nie chcę być strażakiem" - przełamująca stereotypy i zachęcająca osoby z niepełnosprawnościami do podejmowania aktywności zawodowej, z drugiej strony skłaniająca pracodawców do większej otwartości w zatrudnieniu tych osób - powiedziała prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Wielką Galę Integracji uświetniły w tym roku koncerty zespołów: De Mono, Maleo Reggae Rockers a także Julity Bartosiak - niewidomej skrzypaczki i śpiewaczki oraz Doroty Osińskiej, niedowidzącej piosenkarki, znanej z występu w programie "The Voice of Poland".

Monika Witkowska (PAP)