Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia | 29-01-2017 10:15

Przytulanie działa na dzieci jak lek, stosują go w amerykańskich szpitalach

W szpitalach amerykańskich namawia się ochotników, żeby przytulali dzieci cierpiące na tzw. zespół abstynencyjny.

Kampania promująca przytulanie dzieci rozwijana jest w wielu szpitalach na terenie Stanów Zjednoczonych. Fot. Fotolia

Jak za BBC News podaje serwis Nauka w Polsce, w wielu amerykańskich szpitalach przez wiele tygodni a nawet miesięcy przebywają dzieci, których matki nadużywały narkotycznych środków przeciwbólowych lub heroiny. Kobiety te same wymagają pomocy zanim będą się mogły zajmować swymi dziećmi. W tym okresie ich dzieciom wymagającym leczenia mogą pomóc ochotnicy, którzy będą tulić dziecko, przemawiać do niego i śpiewać mu.

- Dzieci z zespołem abstynencyjnym często cierpią i potrzebują dotyku, miłości i ciepłego głosu drugiej osoby – przekonuje Maryann Malloy, pielęgniarka oddziałowa intensywnej terapii w Einstein Medical Center w Filadelfii.

Z powodu tego zaburzenia płaczą, mają gorączkę, wymioty, są poirytowane i nie mogą zasnąć.

Malloy zapewnia, że u przytulanych dzieci szybciej przebiega leczenie, można u nich stosować mniejsze dawki leków i wcześniej opuszczają szpital. Zauważono, że lepiej również się rozwijają i przybierają na wadze.

Kampania promująca przytulanie dzieci rozwijana jest w wielu szpitalach na terenie USA, m.in. w Jefferson University Hospital oraz The Boston Medical Center.