Przysięga Hipokratesa do poprawki? Bo lekarze nie dbają o samych siebie...

Autor: Polityka/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2019 10:12

Dbają o zdrowie pacjentów zapominając o swoim. Z tego też powodu coraz częściej słychać głosy, aby przysięgę Hipokratesa - czy raczej jej nowożytną wersję znaną jako "Deklaracja genewska", z której lekarze czerpią zasady etyki zawodowej - poszerzyć, uwzględniając troskę o zdrowie samych lekarzy.

Przysięga Hipokratesa do poprawki? Bo lekarze nie dbają o samych siebie...
Przepracowani lekarze często zapominają o własnym zdrowiu. Fot. Fotolia

Tekst "Przyrzeczenia lekarskiego", które składają w Polsce wszyscy absolwenci uczelni medycznych brzmi następująco (z niewielkimi skrótami - red.): "Przyjmuję z szacunkiem i wdzięcznością dla moich Mistrzów nadany mi tytuł lekarza i w pełni świadomy związanych z nim obowiązków przyrzekam: obowiązki te sumiennie spełniać, służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu, według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu i zapobiegać chorobom, (…) strzec godności stanu lekarskiego i niczym jej nie splamić, stale poszerzać swą wiedzę lekarską (…)".

Tymczasem w wyniku nadmiaru obowiązków, spowodowanych brakiem personelu medycznego lekarze, stawiając na pierwszym miejscu interes chorych często zapominają o własnym zdrowiu - zauważa polityka.pl

Dr Sam Hazledine z Australii od dawna zwraca uwagę na problem wypalenia zawodowego lekarzy i fakt, że sami nie dbają dostatecznie o swoje zdrowie. Przedstawił Światowemu Stowarzyszeniu Medycznemu propozycję, aby przysięgę Hipokratesa poszerzyć o zapis: "Będę dbał o własne zdrowie, dobre samopoczucie i umiejętności, aby zapewnić opiekę na najwyższym poziomie".

To bardzo dobra propozycja, eksperci podkreślają bowiem, że  problemy ze zdrowiem fizycznym lub psychicznym nie pozostają bez wpływu na jakość wykonywanej przez lekarza pracy - konkluduje polityka.pl.

Więcej: www.polityka.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum