Przez Kraków przeszedł IV "Marsz Nadziei i Życia"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 września 2011 17:34

W sobotę przez Kraków przeszedł IV "Marsz Nadziei i Życia", zorganizowany przez Fundację Urszuli Smok "Podaruj Życie". Celem akcji jest zachęcenie do idei dawstwa szpiku kostnego oraz przybliżenie mieszkańcom sytuacji osób chorych onkologicznie.

Przez Kraków przeszedł IV "Marsz Nadziei i Życia"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W korowodzie z zielonymi balonikami szli w takt jazzowego big-bandu m.in. kuglarze, szczudlarze, wojewoda Stanisław Kracik i wiceprezydent Krakowa Elżbieta Lęcznarowicz. Marsz zakończył się pod oknem papieskim akcją "Uwolnić marzenia", tj. wypuszczeniem w górę zielonych balonów z listami osób chorych na nowotwory.

Wcześniej w krakowskim magistracie aktorzy Martyna Kliszewska, Jan Peszek oraz Jakub Przebindowski przeczytali listy napisane przez chorych oraz - po raz pierwszy - listy ze słowami dodającymi otuchy napisane przez osoby zdrowe.

- Chcemy przybliżyć społeczeństwu sytuację chorych onkologicznie. Często bywa tak, że osoba zdrowa dowiadując się o chorobie kogoś bliskiego nie wie, jak się zachować, jest zagubiona i przerażona. Chcemy im uzmysłowić, że wsparcie takiej osoby, dodawanie jej otuchy to jest najcenniejszy prezent, jaki można ofiarować - powiedziała Urszula Smok.

Jak podkreśliła, radosna oprawa marszu ma pokazać, że można oswoić lęk, że w świecie chorych jest również miejsce na radość, na codzienność.

Założycielka Fundacji "Podaruj Życie", Urszula Smok, chorowała na białaczkę i przeszła pomyślnie przeszczep szpiku kostnego. Celem działalności Fundacji jest niesienie pomocy chorym na nowotwory krwi, osobom po przeszczepie szpiku, popularyzowanie idei dawstwa szpiku oraz prowadzenie jedynego w Polsce południowej Rejestru Dawców Szpiku. Fundacja działa od 9 lat i obejmuje pomoc osobom chorym z całego kraju.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum