Przewodnik tatrzański: ekwipunek nie wystarczy, potrzeba wiedzy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2019 21:05

Najlepszy sprzęt nie zastąpi odpowiedniej wiedzy i umiejętności oszacowania ryzyka lawinowego - powiedziała przewodnik tatrzański i koordynator akcji "Lawinowe ABC" Agnieszka Szymaszek.

Przewodnik tatrzański: ekwipunek nie wystarczy, potrzeba wiedzy
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Podstawowym sprzętem zimowego wysokogórskiego turysty, oprócz raków i czekana, jest detektor lawinowy, sonda i łopatka ewentualnie plecak wypornościowy. Ale według Agnieszki Szymaszek najlepszy sprzęt nie zastąpi odpowiedniej wiedzy i umiejętności oszacowania ryzyka lawinowego.

- Przekonanie, że można bezpiecznie wędrować zimą po wyższych partiach gór tylko z odpowiednim sprzętem to pułapka. Posiadanie sprzętów i umiejętność posługiwania się nimi to jest jeden z elementów układanki, która składa się na całą górską edukację. Przede wszystkim najważniejsze jest, aby umieć szacować ryzyko lawinowe i żeby wyprawę wysokogórską zaplanować w odpowiednim czasie i w odpowiednim terenie, aby to ryzyko wypadku lawinowego był minimalne - powiedziała PAP Szymaszek.

Według statystyk ratowników górskich całkowicie przysypana przez lawinę osoba ma tylko 50 proc. szans na przeżycie, a jeżeli w 15 minut od zasypania nie zostanie wydobyta spod śniegu, szanse na przeżycie drastycznie spadają niemalże do zera.

- Przede wszystkim, aby chodzić zimą po wysokogórskich szlakach, trzeba się stale szkolić. Po to są organizowane kursy lawinowe, jest też odpowiednia literatura, czy korzystanie z rad przewodnika górskiego. Osoba, która uczestniczyła w organizowanych kursach lawinowych później znacznie rozważniej dobiera cele swoich wędrówek - dodała Szymaszek.

Tatrzański Park Narodowy we współpracy z TOPR-em każdej zimy organizuje akcję "Lawinowe ABC". W jej ramach na polanie Kalatówki działa Treningowe Centrum Lawinowe PZU. Można tam odbyć podstawowy trening z ratownikiem górskim z zakresu użytkowania detektora lawinowego, sondy czy łopatki. Są także organizowane prelekcje z zakresu górskiej zimowej turystyki i bezpieczeństwa w górach.

Centrum jest otwarte całą zimę, codziennie, i każdy może w nim odbyć trening. Dodatkowo w każdy weekend na Kalatówkach dyżur pełni przewodnik tatrzański lub ratownik, który odpowiednio może przeszkolić chętnego turystę. W najbliższy weekend na Kalatówkach odbędą się dni otwarte Treningowego Centrum Lawinowego PZU. W ich ramach odbędą się dodatkowe prelekcje i wycieczki z przewodnikiem.

Szymon Bafia

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum