JJ/Rynek Zdrowia | 07-04-2009 12:36

Przewodnik po szpitalu dla małych pacjentów

Justyna Dubiel, psycholog z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach, napisała niezwykłą książkę - szpitalny przewodnik dla małych pacjentów. Wydawnictwo objętościowo nie jest wielkie, ale każde zdanie w nim ma ogromną terapeutyczną moc.

– Dziecko trafiając do szpitala, znajduje się w nieznanej sobie przestrzeni, w otoczeniu obcych osób. Nie każde dziecko jest przygotowane na takie spotkanie. Stąd pomysł, by przybliżyć nową rzeczywistość i ułatwić adaptację dziecku, w nowych, bardzo trudnych i stresujących warunkach – tłumaczy dr Justyna Dubiel.

Szpitalna „bajka” powinna trafić do wszystkich maluchów, które znajdą się w izbie przyjęć, by – poruszając się po szpitalu i poddając różnym zabiegom – nie czuły osamotnienia i nie były zagubione. Tekst jest na tyle prosty, że mogą go przeczytać same dzieci, i na tyle bajkowy, by zainteresować najmniejszych pacjentów. Rodzice powinni tę pożyteczną „bajkę” przeczytać dziecku, które zamiast w domu, musi spędzić  czas w szpitalu .

– Do dzieci trzeba przemawiać, odwołując się do ich najmocniejszej strony, czyli do wyobraźni - mówi portalowi rynekowizdrowia.pl Justyna Dubiel.

Książeczka powstała już ponad dwa lata temu. Problem był tylko w tym aby znaleźć sponsora, który pomógł by ją wydać. I w końcu się udało. Dzięki Fundacji „Energetyka Na Rzecz Polski Południowej”, w powiązaniu z Południowym Koncernem Energetycznym wydano 3 tysiące egzemplarzy.

– Mam nadzieję, że jest to dopiero początek naszej drogi, współpracy ze sponsorem czy sponsorami - mówi Dubiel. - Może pojawią się także kolejni, chętni sfinansować wydawnictwo. Na razie udało się wydać 3 tysiące egzemplarzy, ale nasze roczne potrzeby w szpitalu szacujemy na około 12 tysięcy. Mamy wiele pytań z innych ośrodków o tę inicjatywę. Bardzo by mnie to cieszyło gdyby ta książeczka trafiła również do dzieci w innych szpitalach.

Książeczkę „Wyprawa po skarb zdrowia” zilustrował Andriej Mielnikow. Dodajmy, że ilustracje wykonane zostały nieodpłatnie, a ich autor zaangażował do pracy także swoją żonę - Irinę, która także, z potrzeby serca, dla dzieci wykonała skład wydawnictwa.

Ideą książeczki jest poprowadzenie dziecka od początku, przyjęcia na izbie przyjęć i cały okres hospitalizacji po wyjście do domu. Mały pacjent przekraczając, próg szpitala, staje się podróżnikiem. Podczas tej wyprawy czeka go wiele przygód, zaś na końcu znajduje swój skarb, czyli zdrowie - wyjaśnia pani psycholog. Wszystko jest opisane przystępnym językiem, w baśniowej konwencji, okraszone śmiesznymi nazwami osób i miejsc. A wszystko o sprawach bardzo poważnych i ważnych.