×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Przewodniczący KEP prosi o modlitwę i odwiedzanie chorych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia11 lutego 2020 10:35

Z okazji Światowego Dnia Chorego przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki poprosił o modlitwę w intencji chorych i odwiedzanie cierpiących. Zapewnił też o swojej modlitwie w ich intencji.

Przewodniczący KEP prosi o modlitwę i odwiedzanie chorych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Mam dwie prośby. Na początku proszę o modlitwę w intencji chorych, ich rodzin, personelu medycznego i wolontariuszy. Zachęcam do ofiarowani komunii świętej w intencji osób chorych" - podkreślił abp Gądecki w informacji przekazanej PAP przez biuro prasowe KEP.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poprosił także o to, aby towarzyszyć chorym na co dzień, żeby nie czuli się samotni i opuszczeni.

"Po drugie proszę też, byśmy w tym dniu szczególnie, chociaż nie tylko w tym dniu, odwiedzali osoby chore i potrzebujące pomocy. To nic innego jak wypełnienie uczynku miłosierdzia "chorych nawiedzać" - wskazał abp Gądecki.

Nawiązał także do orędzia papieża Franciszka na XXVIII Światowy Dzień Chorego. Ojciec Święty napisał m.in.: Słowa Jezusa: "Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię" wskazują na tajemniczy kierunek łaski, która objawia się ludziom prostym i daje wytchnienie utrudzonym i zmęczonym (…). Stąd wychodzi światło, które oświeca wasze chwile ciemności i nadzieja wobec waszego zniechęcenia (…). W Nim bowiem niepokoje i pytania, które rodzą się w tej waszej "nocy" ciała i ducha, znajdą siłę do ich pokonania. Tak, Chrystus nie dał nam recept, ale swoją męką, śmiercią i zmartwychwstaniem uwalnia nas od ucisku zła".

Abp Gądecki przypomniał też, że Światowy Dzień Chorego, obchodzony jest w dniu wspomnienia liturgicznego Matki Bożej z Lourdes - 11 lutego. Ustanowiony został przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 r. - w 75. rocznicę objawień fatimskich.

"Celem obchodów jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie, i zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby oraz dostrzeżenie tych, którzy zawodowo bądź z potrzeby serca (jak rodziny czy wolontariusze) towarzyszą chorym i cierpiącym" - podkreślił.

Autor: Stanisław Karnacewicz

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum