Przepustki sanitarne we Francji przy wejściu do lokali, pociągów i sklepów

Autorzy: PAP; oprac. KG • Źródło: PAP08 sierpnia 2021 14:45

Przepustki sanitarne, które mają od 9 sierpnia obowiązywać w lokalach gastronomicznych, pociągach dalekobieżnych, szpitalach itp., nie będą dotyczyć sklepów o powierzchni mniejszej niż 20 tys. m kw.

Przepustki sanitarne we Francji przy wejściu do lokali, pociągów i sklepów
Francja jest kolejnym europejskim krajem, który wprowadza przepustki sanitarne. Fot. Shutterstock
  • W rozporządzeniu, które ukazało się w niedzielę (8 sierpnia) wskazano, że wymóg przepustek w przypadku sklepów dotyczy wyłącznie sklepów wielkopowierzchniowych, które zajmują więcej niż 20 tys. metrów kwadratowych
  • Według ministra zdrowia zagrożenie koronawirusem rośnie w sklepach o wielkich powierzchniach, gdzie jednorazowo jest obsługiwanych bardzo wielu klientów 
  • Drugie rozporządzenie wydłuża z 48 do 72 godzin okres ważności badań pod kątem obecności koronawirusa
  • Wyniki badań PCR i antygenowych "zastępują" we Francji przepustkę covidową

W niedzielę (8 sierpnia) minister solidarności społecznej i zdrowia, Olivier Veran w rozmowie z dziennikiem "Le Parisien" wyjaśniał, że wprowadzanie wymogu okazania przepustki covidowej jest warunkowane "istnieniem wysokiego ryzyka zakażeń".

Ustawa przewiduje, że decyzję o wprowadzeniu przepustek w określonych podmiotach podejmuje prefekt w oparciu o kalkulację ryzyka epidemiologicznego - zaznaczył minister. A takie zagrożenie rośnie w sklepach o wielkich powierzchniach, gdzie jednorazowo jest obsługiwanych bardzo wielu klientów. Ponadto, wymóg okazywania przepustki nie może mieć zastosowania, jeśli, zgodnie z zapisem ustawy, dochodziłoby do "pozbawienia mieszkańców najbliższej okolicy dostępu do usytuowanych w niej punktów usługowych lub środków transportu".

Wynik testów na równi z przepustką covidową

W drugim z opublikowanych w niedzielę rozporządzeń wykonawczych do ustawy o paszporcie sanitarnym wydłużono z 48 do 72 godzin okres ważności badań pod kątem obecności koronawirusa.

Zgodnie z poprawkami wprowadzonymi do ustawy - bycie ozdrowieńcem oraz posiadanie ujemnych wyników badań PCR i antygenowych "zastępuje" przepustkę covidową i jest respektowane przez wszystkie podmioty prawne we Francji. Również testy zakupione w aptece i wykonane samodzielnie przez obywateli są uważane za warunek wystarczający i konieczny dostępu do określonych usług oraz instytucji.

Jak tłumaczy minister Veran, konieczne będzie jednak zatwierdzenie takich testów przez lekarza bądź wykonanie badania pod jego nadzorem. Krok ten ma pomóc w okresie przejściowym pracownikom medycznym, którzy docelowo muszą przejść szczepienia, aby świadczyć pracę - zaznaczył. Rozporządzenie rządowe rozszerza listę honorowanych badań i określa warunki stosowania w praktyce ich wyników.

Wprowadzenie obowiązku okazywania przepustek sanitarnych stało się powodem szerokiej kontestacji społecznej we Francji. W akcjach protestacyjnych zorganizowanych w sobotę wzięło udział w całym kraju 237 tys. osób. Tydzień wcześniej na ulice francuskich miast wyszło 204 tys. ludzi. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum