Przedstawiciele służby zdrowia pielgrzymowali na Jasną Górę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2018 16:34

Wielkość służby polega na tym, że realizujemy ją wobec Pana Boga obecnego w drugim człowieku - mówił w niedzielę na Jasnej Górze metropolita przemyski abp Adam Szal do uczestników 94. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Służby Zdrowia.

Spotkanie w jasnogórskim sanktuarium zgromadziło lekarzy, pielęgniarki, farmaceutów i ratowników medycznych. Mszy odprawionej dla pielgrzymów przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal, który wygłosił też homilię.

Nawiązując do przypadającej w niedzielę Uroczystości Trójcy Świętej akcentował, że źródłem wiary dla chrześcijan jest Pismo Święte i tradycja.

Jak mówił abp Szal, "Chrystus wskazuje na bardzo ważną prawdę, że istotą Boga jest miłość". - Bóg jest miłością, bo miłość to troska o drugiego człowieka, o człowieka będącego w potrzebie. Miłość Boża jest wyrażana przez działanie, przez czyn. Miłość Boża, którą my okazujemy przez czyn, jest odpowiedzią na tę miłość, której doznajemy od Pana Boga - zaznaczył.

Przed mszą z przesłaniem do pielgrzymujących pracowników służby zdrowia zwrócił się również minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- To jest szczególna chwila, dlatego że pielgrzymka (...) ma dać nam siłę i duchową opiekę po to, abyśmy mogli opiekować się chorymi, wspomagać cierpiących, chorych, którzy zależą w dużym stopniu od nas - zaznaczył.

- Nie tylko oczywiście swoją wiedzą fachową, ale również dawać im poczucie bezpieczeństwa, pomagać im przeżyć tę chorobę w sposób godny, w sposób taki, aby najmniej cierpieli i czuli, że jesteśmy z nimi nie tylko jako fachowcy, jako osoby, które mają ich leczyć i wyleczyć, ale również jako bliźni - powiedział minister zdrowia.

- Cieszę się również, że mamy orędownika, błogosławioną Hannę Chrzanowską, która na pewno będzie nas w naszym codziennym trudzie wspierała i pomagała opiekować się chorymi w taki sposób, w jaki powinniśmy - w jaki jesteśmy wezwani przez zarówno nasze własne, wewnętrzne powołanie do tego zawodu, ale również wezwani przez Pana Boga, aby bliźnimi się opiekować - podkreślił Szumowski.

Przedstawiciele służby zdrowia byli jedną z kilku grup pielgrzymów, którzy w ten weekend modlili się na Jasnej Górze. Do częstochowskiego sanktuarium pielgrzymowali także m.in. przedstawiciele samorządów terytorialnych, pracowników telekomunikacji, geografowie, honorowi dawcy krwi, a także przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana".

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum