Przed rakiem skóry warto chronić też powieki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2019 19:34

Niewłaściwe nakładanie na twarz kremu z filtrem oraz niestosowanie na powieki kremu z filtrem SPF zwiększają ryzyko raka skóry - informuje pismo "PLOS One".

Przed rakiem skóry warto chronić też powieki
Fot. Archiwum

Na rynku można znaleźć kremy nawilżające ze wskaźnikiem ochrony przeciwsłonecznej (SPF) od 30 do 50, podobnym do tradycyjnych kremów z filtrem. Nie są jednak przeznaczone do zastępowania tradycyjnych kremów ochronnych podczas długotrwałego pobytu na słońcu.

Badając 84 osoby (62 kobiety, 22 mężczyzn w wieku od 18 do 57 lat), naukowcy z University of Liverpool przeanalizowali sposób nakładania na twarz typowego kremu z filtrem ochronnym oraz przeznaczonego do aplikowania na powieki i pod oczy kremu nawilżającego z filtrem. Dzięki zdjęciom wykonanym kamerą rejestrującą promieniowanie UV można było ustalić, jak dobrze udawało się pokryć twarz kremem.

Jak się okazało, w przypadku kremu nawilżającego z filtrem smarujący pomijali niemal 17 proc. powierzchni twarzy, natomiast przy kremie ochronnym - 11 proc. W przypadku okolic powiek pokrycie kremem nawilżającym było mniejsze u 21 proc., kremem ochronnym - o 14 proc. Autorów zaskoczyło, jak często badani smarowali okolice oczu typowym kremem z filtrem, który może drażnić spojówki.

Zdaniem autorów, bardziej oszczędne stosowanie kremu nawilżającego do powiek może mieć związek z jego wysoka ceną, sprzedawaniem w małych opakowaniach oraz postrzeganiem jako "cenny krem".

Przy stosowaniu kremu nawilżającego z filtrem pomijana jest większa część skóry - zwłaszcza powieki, których cienka skóra jest szczególnie narażona na zmiany nowotworowe, oraz skóra pomiędzy powiekami i nosem.

Nowotwory powiek stanowią w Wielkiej Brytanii 10 proc. wszystkich przypadków raka podstawnokomórkowego (najczęstszego raka skóry), dlatego eksperci zalecają zwracanie szczególnej uwagi na obszar powiek podczas nakładania kremów.

Kremy nawilżające z filtrem przeciwsłonecznym (moisturizer) nie wiążą się tak dobrze ze skórą, jak typowe kremy z filtrem, są mniej odporne na ścieranie i wodoodporne, dlatego przy długotrwałym stosowaniu nie zapewniają odpowiedniej ochrony na słońcu przez dłuższy czas.

Jak zaznaczają eksperci, pominięte podczas smarowania twarzy obszary można ochronić zakładając okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i stosując kapelusze z szerokim rondem. 

Paweł Wernicki

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum