Projekt "Niewidomi na Tandemach": potrzebni rowerowi przewodnicy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 sierpnia 2013 09:34

Pomoc niewidomym w znalezieniu wolontariuszy do kierowania tandemami oraz - w razie potrzeby - także rowerów do wspólnej jazdy - to cel projektu Niewidomi na Tandemach. Na jego stronie internetowej funkcjonuje rodzaj "skrzynki kontaktowej" dla osób, które chciałyby pomóc.

Projekt "Niewidomi na Tandemach": potrzebni rowerowi przewodnicy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Koordynator projektu Kuba Terakowski apeluje do wszystkich widzących miłośników jazdy na rowerze, aby zgłaszali się do projektu i dali szansę na jazdę osobom z niepełnosprawnością.

- Niewidomi często skarżą się na brak aktywności fizycznej, a jazda na tandemie to dla nich jedna z niewielu możliwości uprawiania sportu - podkreślił Terakowski w rozmowie z PAP. Dodał, że wspólna jazda to dla nich także szansa na kontakt społeczny, ponieważ podczas przejażdżki rozmawia się z przewodnikiem.

- Wolontariusz-przewodnik ma podwójną korzyść, ponieważ jedzie nie tylko dla własnej przyjemności, ale również z jakąś misją - zachęcał Terakowski. Jak dodał, gdy opowiada się osobie niewidomej o tym, co widzi się po drodze, zaczyna się samemu zauważać znacznie więcej.

Zasada działania projektu jest prosta: niewidomi oraz wolontariusze wypełniają odpowiednie formularze, a koordynator przekazuje wzajemne dane kontaktowe osobom z tej samej miejscowości lub rejonu. Zgłoszenia poprzez stronę internetową www.niewidominatandemach.pl przyjmowane są zarówno od osób dysponujących tandemem, jak i nie; w bazie są bowiem dane osób i instytucji, od których można tandem wypożyczyć.

- Zasięg przejażdżek zainteresowani ustalają pomiędzy sobą. Mogą to być zarówno pojedyncze, krótkie spacery, jak i wyprawy wielodniowe - wyjaśnił Terakowski.

Po miesiącu od uruchomienia na stronie projektu zarejestrowało się ok. 200 wolontariuszy i 100 osób niewidomych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum