Profilaktyka uzależnień: Sanepid będzie edukować młodzież

Autor: GIS/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2014 17:14

Blisko pół miliona uczniów szkół ponadgimnazjalnych zostanie objętych programem edukacyjnym pt. "ARS, czyli jak dbać o miłość", w ramach projektu "Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych" współfinansowanego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

W programie realizowanym przez Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne udział biorą nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy i pielęgniarki szkolne, którzy chcą podwyższyć swoje kwalifikacje w zakresie edukacji zdrowotnej i profilaktyki uzależnień.

Wyjątkowość programu „ARS, czyli jak dbać o miłość?" autorstwa dr. Krzysztofa Wojcieszka, polega na nowoczesnym podejściu do profilaktyki uzależnień, opartym o wartości uznawane przez młodych ludzi. Głównym celem programu jest ograniczenie używania substancji psychoaktywnych przez młodzież (np. alkoholu, tytoniu, narkotyków i dopalaczy), także w kontekście przyszłych ról rodzicielskich.

Według badań GIS z 2012 roku 2,2% polskich kobiet w ciąży przyjmuje środki uspokajające lub nasenne, 7% pali papierosy, a aż 10,1% spożywa alkohol. Dodatkowo 22,5% ciężarnych jest codziennie narażonych na bierne palenie. W 2012 roku u 0,5% badanych dzieci z wadami wrodzonymi stwierdzano cechy alkoholowego zespołu płodowego (FAS).

Organizatorzy szacują, że w programie weźmie udział ok. połowy szkół ponadgimnazjalnych w całym kraju.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum