wp.pl/Rynek Zdrowia | 20-10-2017 12:51

Prof. Szczylik: mówiąc o umieraniu, przede wszystkim trzeba być uczciwym

Prof. Cezary Szczylik, kierownik Kliniki Onkologii w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie, o nadchodzącej śmierci mówił pacjentom tysiące razy. Choć przyznaje, że spojrzenie choremu w oczy i powiedzenie, że umrze, jest bardzo trudne, należy być uczciwym.

Prof. Cezary Szczylik. Fot. archiwum

Prof. Szczylik w rozmowie z Wirtualną Polską zdradza, że choć o śmierci musiał powiedzieć chorym tysiące razy, cały czas jest to dla niego trudne. Dlaczego? Bo trzeba spojrzeć pacjentowi w oczy i zakomunikować, że nie ma już możliwości dalszego leczenia.

Szef kliniki onkologicznej zaznacza jednak, że unikanie prawdy nie jest żadnym rozwiązaniem. - Przyjęcie prawdy bywa bardzo trudne, ale jest najzdrowsze - twierdzi. 

Uważa, że odpowiedzi trzeba udzielić zgodnie z posiadanymi: wiedzą, wykształceniem, doświadczeniem, a przede wszystkim własną uczciwością.

Profesor podkreśla, że "nie ma nic gorszego niż ukrywanie faktów, dlatego, że potem spotykamy się z gigantycznym żalem i rozczarowaniem".

Konstatuje, że nawet jeśli nie mówi się wprost, że ktoś umrze, to informuje się, że to kres leczenia onkologicznego i jedyne, co medycyna może zaoferować, to najlepsze leczenie podtrzymujące, czyli hospicjum stacjonarne albo domowe.

Zaznacza jednak, że bardzo ważny jest dobór słów. Te trzeba dostosować do osobowości pacjenta, rodzaju nowotworu, stanu chorego, a nawet pory dnia.

Więcej: www.wp.pl