Prof. Skarżyński członkiem Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2019 13:20

European Academy of Sciences and Arts, (Europejska Akademia Nauk i Sztuk) przyjęła nowych członków, wśród których znalazł się prof. Henryk Skarżyński. Uroczyste wręczenie nominacji prof. H. Skarżyńskiemu miało miejsce 2 marca 2019 r. podczas corocznego zgromadzenia EASA w Salzburgu.

Prof. Skarżyński członkiem Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk
Prof. Henryk Skarżyński. Fot. archiwum

EASA jest pozarządowym stowarzyszeniem non profit zaangażowanym w promowanie postępu naukowego i społecznego. Wśród 2 tys. jego członków znajdują się m.in. najwybitniejsi naukowcy i artyści, w tym 32 laureatów Nagrody Nobla. Członkostwo w Akademii umożliwia współpracę z wybitnymi ekspertami z całego świata - czytamy w komunikacie nadesłanym do redakcji.

- Wspólne działania i realizacja projektów to dla mnie ogromny zaszczyt - powiedział prof. Henryk Skarżyński.

I dodał, że to także doskonała okazja, aby na arenie międzynarodowej promować osiągnięcia polskiej nauki i medycyny, takie jak np. polska szkoła otochirurgii czy Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu "Ślimakowe Rytmy", który łączy tak odległe dziedziny jak muzyka i medycyna. Jego celem jest pokazanie światu, że dzięki osiągnięciom współczesnej nauki i medycyny problemy ze słuchem nie są przeszkodą do profesjonalnego i amatorskiego zajmowania się muzyką czy rozwoju talentu wokalnego.

EASA powstała w marcu 1990 roku, a jej założycielami byli: prof. Felix Unger, kardiochirurg, który w 1986 roku jako pierwszy w Europie wykonał przeszczep sztucznego serca, kardynał Franz König, ówczesny arcybiskup Wiednia oraz prof. Nikolaus Lobkowicz, politolog i filozof.

Obecnie stowarzyszenie to zrzesza przedstawicieli nauk humanistycznych, medycznych, przyrodniczych, społecznych, technicznych, a także środowisk artystycznych i religijnych.

EASA przyjmuje do swojego grona uczonych, którzy jako przedstawiciele instytucji zawiązanych z nauką i kulturą lub też osoby indywidualne, mają wyjątkowe osiągnięcia w swoich dziedzinach i cieszą się szczególnym uznaniem w swoich środowiskach.

Dotychczas do EASA należało 31 Polaków, m.in. prof. Jerzy Buzek, prof. Krzysztof Penderecki, prof. Andrzej Zoll i prof. Jerzy Woźnicki. W 2015 r. wiceprezesem EASA został prof. Michał Kleiber, ówczesny prezes Polskiej Akademii Nauk.

Honorowymi członkami stowarzyszenia są m.in. królowie Hiszpanii i Belgii, wielki książę Luksemburga oraz wybitni politycy, m.in. Hans-Dietrich Genscher, Jean-Claude Juncker.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum