Prof. Simon i prof. Drobnik radzą, jak bezpiecznie spędzić święta

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2020 11:05

Premier i minister zdrowia zaapelowali o ograniczenie mobilności w święta Bożego Narodzenia i spędzenie ich w gronie najbliższych. Wprowadzono także ograniczenia w liczbie świątecznych gości - do 5 osób niezamieszkujących w miejscu spotkania. Specjalista chorób zakaźnych prof. Krzysztof Simon i epidemiolog prof. Jarosław Drobnik radzą, jak spędzić święta bezpiecznie i odpowiedzialnie.

Prof. Simon i prof. Drobnik radzą, jak bezpiecznie spędzić święta
- Wytrzymajmy jeszcze do szczepionek - apeluje prof. Krzysztof Simon. Fot. A_Peach/Flickr (CC BY 2.0)

Prof. Simon, dolnośląski konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych, zaleca zachować jeszcze większe restrykcje niż proponują decydenci. Wskazuje ograniczenie jakichkolwiek kontaktów i rezygnację z wyjazdów na święta. - Wytrzymajmy jeszcze do szczepionek - apeluje na łamach Gazety Wyborczej.

Zdaniem prof. Simona wyjątek w kwestii restrykcji stanowią ozdrowieńcy. Osoby, które przechorowały COVID-19 i mają obecność przeciwciał potwierdzoną testem serologicznym, powinny być zwolnione z przestrzegania obostrzeń i np. mieć możliwość wyjazdu na wczasy. Mogą też odwiedzić rodzinę na święta, ale wszyscy inni powinni zostać w domu.

Prof. Jarosław Drobnik, epidemiolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, przyznaje, że rozumie potrzebę odwiedzenia bliskich w święta, radzi jednak zachować zdrowy rozsądek - zwłaszcza, że to starsze osoby, które są w grupie ryzyka, najbardziej nalegają na spotkania świąteczne. Apeluje o rezygnację z masowych odwiedzin rodziców czy dziadków - niech zamiast całej rodziny pojadą dwie czy trzy osoby.

Epidemiolog zaleca też unikanie jakichkolwiek kontaktów, dystansowanie się i przestrzeganie innych zasad bezpieczeństwa przynajmniej tydzień, a najlepiej 10 dni przed planowanym wyjazdem, by zminimalizować ryzyko zakażenia.

Więcej: wroclaw.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum