Prof. Rybicki: poprawia się stan zdrowia Jarosława Wałęsy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 września 2011 15:51

Stan zdrowia Jarosława Wałęsy regularnie się poprawia i stabilizuje - przekazał w piątek (9 września) dziennikarzom konsultant wojewódzki w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii prof. Zbigniew Rybicki.

Prof. Rybicki: poprawia się stan zdrowia Jarosława Wałęsy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Poinformował, że pacjent jest całkowicie przytomny, a od wczesnych godzin rannych w piątek samodzielnie oddycha i został odłączony od respiratora. - Oddech nie jest wspomagany przy pomocy respiratora. Jest to bardzo korzystne, ponieważ długotrwała regulacja respiratorem wiąże się z możliwością powikłań, szczególnie o charakterze zapalnym, w płucach - podkreślił prof. Rybicki.

Dobre wiadomości to również - zaznaczył prof. Rybicki - wyrównany stan morfologii krwi, która powróciła całkowicie do normy, jak również wszystkie parametry biotechniczne świadczące o funkcji narządów wewnętrznych, które są prawidłowe.

Prof. Rybicki poinformował, że zakończono zabieg chirurgiczny nóg i pacjent może nimi poruszać. - Pacjent bardzo sprawnie porusza kończyną dolną i górną po stronie lewej. Natomiast po stronie prawej ruchy tej kończyny (dolnej) są słabsze, ale są i jest perspektywa, że będzie się poprawiać - powiedział prof. Rybicki, zastrzegając, że jest jednak jeszcze bardzo wcześnie, jeśli chodzi o jakieś rokowania dotyczące sprawności ruchowej.

Poinformował też, że w przyszłym tygodniu pacjent zostanie poddany operacji chirurgicznej obu kończyn górnych. Na tym zakończy się działanie operacyjne, a następnie rozpoczną się powolne zabiegi rehabilitacyjne, usprawniające, które na pewno będą trwały bardzo długo. Według lekarzy rehabilitacja i powrót do czynności ruchowych ciężko rannego w wypadku motocyklowym europosła jest kwestią miesięcy.

Do wypadku Jarosława Wałęsy, europosła PO, syna byłego prezydenta Lecha Wałęsy, doszło 2 września. Wałęsa jechał na motorze, zderzył się w Stropkowie pod Sierpcem (Mazowieckie) z toyotą rav4. Trafił do szpitala w Płocku, jeszcze tego samego dnia wieczorem przetransportowano go śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do warszawskiego szpitala przy ulicy Szaserów.

Wałęsa podczas wypadku doznał niezwykle ciężkiego urazu, głównie w obrębie układu kostnego - złamane ma m.in.: obie kości udowe, miednicę, oba przedramiona, żebra oraz uszkodzony kręgosłup.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze