Prof. Marian Zembala laureatem nagrody Lux ex Silesia

Autor: oprac. IB • Źródło: Archidiecezja Katowicka, Rynek Zdrowia18 sierpnia 2021 10:45

Prof. Marian Zembala, wybitny kardiochirurg, jest tegorocznym laureatem nagrody arcybiskupa katowickiego Lux ex Silesia. Informację ogłosił we wtorek, 17 sierpnia, abp Wiktor Skworc.

Prof. Marian Zembala laureatem nagrody Lux ex Silesia
Prof. Marian Zembala Fot. PTWP
 • Prof. Marian Zembala został tegorocznym laureatem nagrody Lux ex Silesia
 • Nagroda jest przyznawana od 1994 r. Otrzymują ją osoby, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska
 • Prof. Marian Zembala jest wybitnym kardiochirurgiem i wieloletnim dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu
 • W 1997 r. dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu pojedynczego płuca, a w 2001 r., także po raz pierwszy w Polsce, przeszczepił choremu płuco-serce

Jak podaje na swojej stronie internetowej Archidiecezja Katowicka, prof. Marian Zembala jest wybitnym kardiochirurgiem i wieloletnim dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W 1997 r. dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu pojedynczego płuca, a w 2001 r., również po raz pierwszy w Polsce, przeszczepił choremu płuco-serce. W 2015 r. był ministrem zdrowia. Mieszka w Tarnowskich Górach. Jest żonaty, ma czworo dzieci.

Prof. Marian Zembala laureatem nagrody Lux ex Silesia

Arcybiskup Wiktor Skworc po ogłoszeniu nazwiska laureata zacytował list od prof. Mariana Zembali.

- Ze wzruszeniem, radością, ale i należytą pokorą przyjąłem od ks. arcybiskupa wiadomość o rekomendowaniu mojej osoby przez kapitułę do tegorocznej nagrody Lux ex Silesia - napisał profesor.

- Głęboko wierzę, że ta zaszczytna nagroda, która wyróżniła w przeszłości i wyróżni w przyszłości wielu miłosiernych Samarytanów oddających swoje życie i doświadczenie w służbie potrzebującego bliźniego, będzie dalej jak latarnia wskazywać nowe miejsca i nowe zadania - dodał w liście.

Arcybiskup Wiktor Skworc zapowiedział, że wręczenie nagrody będzie miało miejsce w drugą niedzielę października br., w czasie międzyuczenialnej inauguracji Roku Akademickiego w katowickiej katedrze Chrystusa Króla.

Laureaci Lux ex Silesia

Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in.:

 1. Wojciech Kilar,
 2. abp Alfons Nossol,
 3. Tadeusz Sławek,
 4. Henryk Mikołaj Górecki,
 5. ks. Remigiusz Sobański,
 6. abp Szczepan Wesoły,
 7. Franciszek Pieczka,
 8. Jan Miodek,
 9. Krystyna Heska-Kwaśniewicz,
 10. Mieczysław Chorąży,
 11. Władysław Nasiłowski
 12. Dorota Simonides.

Nagroda Lux ex Silesia jest przyznawana od 1994 roku. Otrzymują ją osoby, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum